PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Unijne organizacje rolnicze za wsparciem dla polskich producentów

Unijne organizacje rolnicze za wsparciem dla polskich producentów

Autor: Grzegorz Tomczyk 2015-02-06 00:06:00
Brak grafiki

Unijna konfederacja rolnicza Copa-Cogeca poprze wniosek o zgodę KE w sprawie pomocy dla polskich producentów wieprzowiny, dotkniętych przez rosyjskie embargo i niskie ceny na rynku – poinformowali w Brukseli przedstawiciele polskich organizacji....

Unijna konfederacja rolnicza Copa-Cogeca poprze wniosek o zgodę KE w sprawie pomocy dla polskich producentów wieprzowiny, dotkniętych przez rosyjskie embargo i niskie ceny na rynku – poinformowali w piątek w Brukseli przedstawiciele polskich organizacji.

W Brukseli skończyło się posiedzenie konfederacji związków zawodowych i spółdzielni Copa-Cogeca, której członkami są Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Solidarność Rolników Indywidualnych, Samoobrona, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych i ZZR "Ojczyzna".

Jak relacjonował prezes kółek rolniczych Władysław Serafin, Copa-Cogeca w najbliższych dniach skieruje do Komisji Europejskiej dokument, w którym poprze wniosek polskiego rządu o zgodę na pomoc ekonomiczną dla rolników, szczególnie na rynku wieprzowiny.

"Nie ma żadnego uzasadnienia, żeby Unia Europejska wstrzymywała jakąkolwiek pomoc, stosując przepisy dotychczasowe, dlatego że sytuacja jest nadzwyczajna, nieprzewidziana i muszą być stosowane nadzwyczajne, nieprzewidziane rozwiązania na rynku wieprzowiny" – podkreślił w rozmowie z polskimi dziennikarzami Serafin.

"Nam chodzi o to, żeby rząd polski mógł zastosować pomoc krajową i żeby dokonać skupu interwencyjnego" – dodał. Zdaniem Serafina innym rozwiązaniem może być ustanowienie minimalnej ceny żywca na okres przejściowy. Z kolei przewodniczący Samoobrony Lech Kuropatwiński zaproponował przesunięcie o dwa lata spłaty kredytów, które rolnicy wzięli na produkcję, co da im czas na złapanie oddechu i spłatę zobowiązań.

Według Serafina to, co się dzieje na rynku wieprzowiny, jest zarówno skutkiem stosunków Rosja-UE, w tym rosyjskiego embarga na europejskie produkty, jak i zmowy cenowej podmiotów skupujących trzodę chlewną - zakładów mięsnych, pośredników i sieci handlowych. "Nie ma żadnego uzasadnienia dla stosowania ceny w okolicach 3 złotych (za kilogram żywca - PAP). To jest poniżej progu opłacalności produkcji" – podkreślił.

Przedstawiciele polskich organizacji uważają też, że rolnicy w zbyt dużym stopniu ponoszą skutki konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. "Jeżeli jest to wojna o demokrację, to koszty tej wojny muszą nam być zrównoważone, może nie w całości, ale w znaczącej części" - przekonywał prezes kółek rolniczych; pytając, dlaczego rząd, skoro znajduje środki na systemową pomoc Ukrainie, "nie może ich znaleźć na systemową pomoc polskiemu rolnikowi?".

W środę minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że zwróci się do KE w sprawie sytuacji na rynku wieprzowiny, a także rekompensat za kwoty mleczne. Jak dodał, stosowne wnioski są obecnie przygotowywane w ministerstwie. Wyjaśnił, że nie ma możliwości wprowadzenia cen minimalnych ani gwarantowanych, a jedynie może starać się o zgodę KE na dopłaty do eksportu lub przechowywania tych produktów.

Polskie ministerstwo od wielu miesięcy rozmawia w KE, by uruchomiła dopłaty do przechowywania i eksportu mleka i wieprzowiny, choć – jak mówił pod koniec stycznia Sawicki – tu zrozumienie jest niewielkie. Minister zwracał uwagę, że Copa-Cogeca może wywrzeć nacisk na KE, by podjęła decyzje w sprawie pomocy rolnikom.

źródło: PAP, fot. EU