O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-12-2021

Autor: Michał Rybka

Unia Europejska chciała usunąć łowiectwo. Uznała je za “szkodliwe działania”

Łowiectwo

KE chce stworzyć nowe strefy ochrony przyrody, które miałyby do 2030 r. objąć 30% terytorium UE. Niestety w tym projekcie łowiectwo miałoby przestać istnieć.

Dodatkowo w tym projekcie istnieje zapis, który mówi, że 10% z wyżej wymienionych 30% miałoby zostać uznane za strefy ochrony ścisłej, co poskutkowałoby całkowitym zakazem polowania. Przez rok trwały wzmożone dyskusje państw członkowskich związane z propozycją Komisji Europejskiej odnośnie bezwzględnego zakazu wędkowań oraz polowań. Po roku stwierdzono, że propozycja ta jest nieuzasadniona.

Myślistwo w tej samej kategorii co górnictwo

7 grudnia 2021 r. państwa członkowskie UE bezapelacyjnie odrzuciły postulat „zakazu polowań”.

Jak się okazuje, pierwszy projekt Komisji Europejskiej umieścił łowiectwo i wędkarstwo w tej samej kategorii co „górnictwo”. Wynikało z tego, że działania te zostały uznane za szkodliwe dla obszarów ściśle chronionych. Spowodowało to oburzenie i sprzeciw w wielu europejskich krajach. W tym miejscu warto dodać, że łowiectwo stanowi bogactwo kulturowe w wielu krajach.

Forsowana Strategia Bioróżnorodności ma na celu obronę obszarów o wysokiej bioróżnorodności, uwzględniając przy tym pierwotne lasy oraz torfowiska.lowiectwo2 12.10

Zdaniem KE łowiectwo szkodzi różnorodności biologicznej

Komisja Europejska trwała w przekonaniu, że myśliwi jak i wędkarze działają i będą działać na szkodę różnorodności biologicznej. Jak się okazuje, polowania nie kolidują z ochroną różnorodnych siedlisk zwierząt. Polowania są także istotnym elementem w zarządzaniu obszarami chronionymi. Ponadto często bywa tak, że decyzje podejmowane przez polskich i europejskich myśliwych są kluczowe w kontekście ochrony siedlisk czy obszarów chronionych.

Prezes Federacji Związków Łowieckich Państw Unii Europejskiej (FACE) Torbjörn Larsson w jednym z komunikatów powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zwyciężył zdrowy rozsądek i że nie ma ogólnego zakazu polowań w na terenie nowych obszarów ściśle chronionych. FACE aktywnie sprzeciwiało się nieuzasadnionemu zakazowi polowań podkreślając, że myśliwi odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu obszarami chronionymi w Europie”.

Prezes Larsson dodał, że współpraca 7 milionów europejskich myśliwych jest kluczowa. Szef FACE podziękował również wszystkim myśliwym, którzy aktywnie działali na szczeblu krajowym w obronie łowiectwa.

Zobacz też: Jak zostać myśliwym – poradnik postępowania krok po kroku

źródła: wildmen.pl/ fot. TT, LarssonTorbjrn, pixabay.com

 

swiatrolnika.info 2023