PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ukraińskie owoce zalewają Polskę? Podwojono eksport mrożonek!

Ukraińskie owoce zalewają Polskę? Podwojono eksport mrożonek!

Autor: Emilia Gromczak 2020-06-04 15:36:28
Ukraińskie owoce zalewają Polskę!

Ukraińskie owoce trafiają do naszego kraju, w coraz to większej ilości. W tym roku Ukraina podwoiła eksport mrożonych truskawek Polski. Tuż za nami mrożone owoce z Ukrainy kupują Niemcy oraz Czechy. Jest ich coraz więcej!

Ukraińskie owoce 

Importujemy coraz więcej mrożonych truskawek z Ukrainy. Ukraina podwoiła eksport tych mrożonych owoców do Polski. Polska jest również największym odbiorcą mrożonych malin oraz jagód.

W pierwszych miesiącach 2020 r. Ukraina podwoiła eksport mrożonych truskawek do Polski 

– poinformował portal Fruit-Inform. Ukraińskie owoce trafiają również na stoły niemieckie, czeskie, holenderskie i włoskie. Jagody trafiają nawet do Stanów Zjednoczonych. 

Skok eksportowy mrożonych owoców

2019 r. to dla ukraińskich mrożonych owoców znaczący wzrost eksportu mrożonych owoców. W okresie czerwiec – marzec 2019 eksport był o 44 % wyższy niż Mrożone malinywe wcześniejszym sezonie. W marcu 2019 r. Ukraina wyeksportowała 3,1 tys. ton mrożonych owoców, eksport ten z miesiąca na miesiąc rósł. Ukraińskie owoce mrożone to hit eksportowy roku 2019, bowiem przez pierwsze 10 miesięcy sezonu sprzedano ich poza granicę kraju 46 tys. ton. Dodatkowo notowany jest wzrost eksportu tamtejszych jagód ekologicznych.

Przeczytaj inne: Owoce pestkowe w tragicznym stanie! Ukraińcy będą musieli wyrzucać owoce, ale kryzys to szansa dla Polski!

Ukraińskie owoce na polskim rynku

Jeśli chodzi o Polskę, to w 2017 r. na nasz rynek trafiło 2 tys. ton truskawek mrożonych. W 2018 r. już nieco więcej, bo 2,4 tys. ton. Od stycznia do października 2019 Ukraina wyeksportowała do Polski 2,3 tys. ton mrożonych truskawek. Popularnością cieszą się również mrożone maliny i porzeczki. W 2017 r. ich import z Ukrainy wyniósł 8,2 tys. ton, w 2018 r. to już blisko 9 tys. mrożonych malin i porzeczek na polskim rynki. Jednak od stycznia do października 2019 już tylko 6,7 tys. ton. Chodź dane te spadały, ze względu na aktualne zwiększenie eksportu do Polski, ukraińskie owoce pojawią się na naszym rynku w większej ilości niż zwykle.

Zobacz: Uprawa winogron na Ukrainie. Ogrodnik wyhodował owoce wielkości jajek

agronews.ua/e-sadownictwo.pl/fot.pixabay.com