O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-06-2020

Autor: Emilia Gromczak

Ukraińska soja zalewa Unię! Eksport jest dwa razy większy

Ukraińska soja zalewa Unię!

Ukraińska soja stopniowo zalewa Unię Europejską. Wyniki od września 2019 r. do maja 2020 r. podają, że główni nabywcy soi zmniejszyli import. Za to zwiększyły się dostawy soi do UE(+89 %), Libanu (+81%) oraz Iranu (3,1 razy).

Ukraińska soja przoduje w UE

Unię zalewa ukraińska soja. Ukraina prawie podwoiła eksport tego produktu do Unii. Za to eksport zmniejszył się do Białorusi i Turcji. Wyniki z września-maja Ukraińska soja2019/20 wskazują, że Turcja jako główny nabywca soi z Ukrainy zmniejszyła dostawy o 4 % w porównaniu z ubiegłym sezonem. Z kolei Białoruś zmniejszyła import ukraińskiej soi o 13 %. Informację podał ukraiński portal APK-inform. To wszystko przyczyniło się do tego, że teraz soja z Ukrainy jest coraz częściej w obiekcie zainteresowania innych krajów, a szczególnie krajów UE. Dostawy do UE wzrosły o 89 %, o 81 % do Libanu. Ukraińska soja przoduje na rynkach. Jeśli chodzi o produkcję tego produktu, to Ukraina zajmuje 8 miejsce na świecie.

Przeczytaj również: Soja urośnie wszędzie? Cenne wskazówki w uprawie tej rośliny

Boom na soję z Ukrainy 

Ukraińska soja zyskuje na popularności dzięki cennym proteinom i obfitym zbiorom. Tamtejsi rolnicy zbierają nawet 40 dt z jednego hektara. Dodatkowo ceniona jest przez uprawę na jakościowych glebach, bowiem Ukraina jest zasobna w dobrą ziemię. Jeśli chodzi o Polskę, to uprawa soi coraz bardziej staje się popularna, choć nadal jesteśmy w czołówce importerów soi. Ukraińska soja również trafia do Polski. W porównaniu do naszego wschodniego sąsiada, plony soi w Polsce rzadko kiedy przekraczają 15 dt/ha.Wynika to z gorszych gleb, warunków pogodowych i z niepewności związanej z opłacalnością. W Polsce jest mało dni słonecznych i przekłada się to na procent protein w śrucie. W celu poprawienia jakości soja dojrzewa w elewatorze. Rocznie importujemy 2 mln ton produktu o wartości ok. 4 mln zł. 

Obejrzyj nowe: Łukasz Warzecha i Wojciech Jakóbik: Bezpieczeństwo energetyczne Polski i spór na linii PGNiG – Gazprom

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023