O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Ubezpieczenie OC rolnika – wszystko, co należy wiedzieć

Ubezpieczenie OC rolnika

Ubezpieczenie OC rolnika określone jest w art. 4 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Należy jest wykupić w dniu wejścia w posiadanie gospodarstwa najlepiej niezależnie od tego, czy prowadzimy już jakieś czynności rolne, czy też nie.

Ubezpieczenie OC rolnika – podstawa prawna

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 2214) rolnik posiadający gospodarstwo rolne musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje nie tylko jego samego, ale każda osobę pracującą na jego terenie niezależnie od tego czy wyrządzona szkoda wywołała skutek śmiertelny, ciężki lub lekki uszczerbek na zdrowiu ofiary oraz czy doszło do uszkodzenia, zniszczenia, czy utraty mienia. Szkoda musiała powstać w związku z pracami w gospodarstwie, na polu, obsługą zwierząt, użytkowaniem pojazdów mechanicznych należących do rolnika. Szkoda ta może być wyrządzona umyślnie lub w formie rażącego niedbalstwa. Górna granica ubezpieczenia wynosi 5 mln euro w szkodzie wyrządzonej na osobie lub 1 mln euro szkoda na mieniu.ubezpieczenie oc rolnika

Ubezpieczenie OC rolnika – obowiązek powstania i wyłączenia

Obowiązek zawarcia umowy z ubezpieczalnią na Polisę OC powstaje w dniu wejścia we władanie gospodarstwa. Jeżeli szkoda wyrządzona przez rolnika, współpracowników, członków rodziny polega na przeniesieniu nie od zwierząt chorobą zakaźną, utracie gotówki, skażeniu środowiska, powstała poprzez przyznanie kar pieniężnych, uszkodzeniu, zniszczeniu, utracie, zaginięciu wypożyczonej rzeczy Ubezpieczenie OC rolnika nie obejmuje owych szkód. Ubezpieczenie musi być zawarte na minimum 12 miesięcy, które objęte jest klauzulą prolongacyjną, czyli automatycznym wznowieniem na kolejne 12 miesięcy. Jest kilka sytuacji, które nie powodują przedłużenia owej umowy bez ingerencji osób, a mianowicie, złożenie wypowiedzenia, brak opłaty składek, upadłość ubezpieczyciela lub pozbycie go uprawnień, sprzedaż gospodarstwa lub dziedziczenie go.

Czytaj także: Ardanowski odchodzi! Oto, co udało mu się osiągnąć. Najlepszego ministra rolnictwa zastąpi Grzegorz Puda

Ubezpieczenie OC rolnika, a jego kontrola

Kontrole co do obowiązkowego ubezpieczenia OC przeprowadzić może wójt, burmistrz, prezydent miasta pełniący rządy na terenie, na którym znajduje się gospodarstwo lub miejsce zamieszkania rolnika. Ponadto może taką kontrole przeprowadzić: starosta odpowiedni do zamieszkania rolnika. Zakład ubezpieczeniowy wystawia polisę lub inny dokument ubezpieczeniowy potwierdzający zawarcie owej umowy. Jeżeli nie będzie zawarta obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika musi on wpłacić na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego opłatę, która jest równowartością jednej dziesiętnej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023