PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ubezpieczenie dla dzieci na okres wakacji. Praktyczne porady

Ubezpieczenie dla dzieci na okres wakacji. Praktyczne porady

Autor: Świat Rolnika 2022-06-19 01:00:00
Ubezpieczenie dla dzieci

Sezon wakacyjny wiąże się ze zwiększonym narażeniem najmłodszych na urazy lub ukąszenia kleszczy. Ubezpieczenie dla dzieci zapewnia bezpieczny odpoczynek.

Nie każdy rodzic wie, że ,,szkolne” NNW zapewnia dziecku ochronę także w okresie wakacyjnym. A to właśnie wtedy najmłodsi są szczególnie narażeni na różnego rodzaju wypadki i urazy. Istnieje szeroki wachlarz ubezpieczeń, dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Koszt solidnej polisy NNW na wakacje to minimum 130 zł.

W sezonie wakacyjnym najwięcej wypadków

Wg danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku o 15 procent wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14 roku życia. Najwięcej z nich miało miejsce od czerwca do sierpnia. Aktywność dzieci na świeżym powietrzu to także ryzyko obrażeń i kontuzji – tylko w czasie samej pandemii ilość urazów trampolinowych wzrosła o 170 procent. Wakacyjną zmorą nie tylko rodziców jest też borelioza – w ubiegłym roku wykryto ją u 12,5 tys. osób, ale chorych mogło być nawet dziesięć razy więcej.

NNW (ubezpieczenie dla dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków) „szkolne” to doskonale znane rodzicom zabezpieczenie, o którym szczególnie głośno robi się wraz z wrześniowym powrotem dzieci do nauki. Wbrew potocznej nazwie zapewnia ono ochronę nie tylko podczas roku szkolnego, ale także w czasie wakacji. To właśnie latem dzieci są szczególnie narażone na nieszczęścia będące efektem wypadków komunikacyjnych, zwiększonej aktywności fizycznej, a także poważnych sezonowych chorób. Świadomość rodziców, po co jest takie ubezpieczenie, rośnie, a szczególny wzrost zainteresowania polisami jest widoczny już od czerwca.

Ubezpieczenie dla dzieci

Niewystarczające ubezpieczenie dla dzieci od wypadków drogowych

Raport Biura Ruchu Drogowego KGP wskazuje, że w wypadkach drogowych w 2021 roku w Polsce obrażeń doznało aż 1832 dzieci. Statystycznie najwięcej z nich ma miejsce w czerwcu oraz w miesiącach wolnych od nauki, tj. lipcu i sierpniu. Z uwagi na skalę skutków, jakie mogą powodować zdarzenia drogowe, powinny być im przyporządkowane jak najwyższe sumy ubezpieczenia. Jednak nie zawsze tak jest w praktyce.

 ,,Rozpatrując kwestie wypadków komunikacyjnych, należy zdawać sobie sprawę, że NNW komunikacyjne towarzyszące obowiązkowemu OC zabezpiecza ofiary jedynie w niewielkim stopniu. Przyznane odszkodowanie często nie pozwala więc na zaspokojenie potrzeb związanych np. z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, pobytem w szpitalu, czy rehabilitacją. Warto porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym o dodatkowym zabezpieczeniu w tym zakresie” – podkreśla Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dla dzieci zależne od ich aktywności

Wakacje to dla dzieci czas intensywnej aktywności fizycznej, która jednak niestety zwiększa prawdopodobieństwo urazów. Wśród popularnych zabaw niosących za sobą ryzyka kontuzji są jazda na rowerze, rolkach, czy hulajnodze, gra w piłkę nożną, a także zabawy na trampolinie. Te ostatnie są nawet nazywane koszmarem ortopedów.

Wg Carolina Medical Center trampoliny są przyczyną 5 procent wszystkich urazów ortopedycznych i ulegają im przede wszystkim dzieci. O skali negatywnych skutków skoków informuje też portal National Center for Biotechnology Information, wskazując, że tylko w czasie pandemii liczba urazów trampolinowych wzrosła na świecie o 170 proc. W efekcie, zamiast radosnych wakacji konieczny staje się pobyt w szpitalu, czy żmuda rehabilitacja. Aby zminimalizować negatywne następstwa wypadków, warto dopasować polisę NNW do ulubionych aktywności dziecka.

 ,,Zakres ubezpieczenia NNW szkolnego powinien być jak najbliższy codziennym preferencjom dziecka. Stąd też, kiedy uprawia piłkę nożną lub jeździ konno, warto wykupić specjalną, klauzulę lub rozszerzenie uwzględniającą uprawianie sportów podwyższonego ryzyka. Jeżeli nosi okulary korekcyjne – ciekawym rozwiązaniem będzie zwrot kosztów naprawy na skutek zniszczenia podczas wypadku”– mówi Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

,,W czasie wakacji należy również pamiętać, że jeśli udajemy się z dzieckiem za granicę albo jedzie ono tam samo np. na kolonie, czy obóz koniecznością jest wykupienie polisy turystycznej, której elementem jest dedykowana podróżom ochrona NNW. Wprawdzie NNW szkolne zadziała podczas takiego wyjazdu, ale jeżeli rodzic dokupi ubezpieczenie dla dzieci turystyczne, to zyska pokrycie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania” – dodaje.

Obawa przed kleszczami

Borelioza to słowo, które corocznie wraz z nadejściem wakacji wywołuje niepokój wśród wszystkich, którzy cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Wg danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w 2021 roku zdiagnozowano w Polsce 12 427 przypadków tej groźnej choroby przenoszonej przez kleszcze. Jednocześnie rzeczywista skala zakażeń mogła być nawet dziesięciokrotnie większa.

Inne zagrożenie to odkleszczowe zapalenie mózgu. Informacje z tego roku również nie są optymistyczne – inwazja kleszczy stała się faktem, o czym ostrzegają m.in. Lasy Państwowe. Wybrane pakiety NNW umożliwiają ubezpieczenie dla dzieci na wypadek ugryzienia przez kleszcza. Zapewni to, w ramach dostępnego limitu, zwrot kosztów wizyt lekarskich, badań w kierunku wykrycia boreliozy oraz niezbędnej antybiotykoterapii.

,,W okresie czerwiec – sierpień 2021 liczba kalkulacji była u nas niemal trzykrotnie wyższa niż w okresie marzec– maj 2021. Jest to spowodowane przede wszystkim troską rodziców o bezpieczeństwo swoich pociech w czasie wakacji oraz pojawiającymi się wówczas szczególnymi zagrożeniami dla ich życia i zdrowia. Jednym z nich jest właśnie ryzyko ugryzienia przez kleszcza”– zaznacza Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

,,Rosnącym zainteresowaniem cieszy się też pomoc psychologiczna będąca następstwem traumatycznych doświadczeń oraz ochrona przed prześladowaniem i hejtem w sieci. O szczegółowe informacje, warunki i zakresy ubezpieczenia warto zawsze dopytać doradcę ubezpieczeniowego” – podsumowuje Grandzicka.

Najlepsze indywidualne ubezpieczenie dla dzieci

W szkole rodzice mają możliwość wykupienie grupowego NNW. Ekspert CUK Ubezpieczenia wyjaśnia zalety i wady takiej polisy.

,,Większość rodziców corocznie, na pierwszej wywiadówce dowiaduje się o możliwości wykupienia grupowego ubezpieczenia NNW dla swoich dzieci. Za tą formą ochrony przemawiają przede wszystkim atrakcyjne warunki cenowe. Jednak aby ubezpieczenie dla dzieci doszło do skutku, konieczne jest przystąpienie do niego określonej liczby osób, np. 80 proc. uczniów z danej placówki. W wariancie grupowym nie ma również możliwości rozszerzenia zakresu ochrony- można co prawda przystępować do ubezpieczenia, ale tylko na jednakowych, obowiązujących wcześniej warunkach’’ – mówi K. Grandziecka.

,, Wykupienie polisy grupowej w szkole nie jest obowiązkowe, a ochronę możemy nabyć także indywidualnie w dowolnej placówce ubezpieczeniowej lub przez Internet. W tym przypadku uzyskujemy możliwość dopasowania zakresu i sumy ubezpieczenia do konkretnych potrzeb naszego dziecka. Koszt solidnej polisy NNW dla dziecka na wakacje to minimum 130 zł, ale każdy rodzic ma nieco inne wyobrażenie solidnej polisy. Rozpiętość cenowa jest duża, bo od ok. 30 zł wzwyż – nawet do kilkuset złotych – w zależności co dla rodzica jest ważne i jak dziecko ma spędzać lato. Różnice cen u ubezpieczycieli są duże, więc warto sprawdzać i porównywać oferty’’– wyjaśnia ekspert.

Czytaj również: Anna Bryłka: Nigdy nie byłam przeciwnikiem udziału dzieci w polowaniach

Newseria/fot.pixabay


Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 01:00:00

Polska żywność promowana na warszawskim Torze Wyścigów Konnych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 23:00:00

Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

BULT SMOGOWICZE