PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za znęcanie się nad psami

Trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za znęcanie się nad psami

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-30 19:36:13
znęcanie się nad psami

Na trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał olsztyński sąd rejonowy Edwarda O. oskarżonego o znęcanie się nad psami.

Niektóre z nich były przetrzymywane w plastikowych miskach przykrytych metalową kratą obciążoną betonową płytą. Oskarżony miał także strzyc psy w taki sposób, że skaleczył ich skórę. Miał również bić je kijem po głowie podczas spacerów. Sąd skazał za Edwarda O. na trzy miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres dwóch lat próby. Orzekł także od oskarżonego 1 tys. zł nawiązki na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tomarynach.

Mężczyzna oskarżony o znęcanie się nad psami

Według ustaleń śledczych, znęcanie się nad psami miało miejsce w miesiącach od stycznia do lipca 2020 r. na jednej z posesji w gminie Olsztynek. Edward O. utrzymywał swoje psy w stanie rażącego zaniedbania, w niewłaściwych warunkach, bez zapewnienia im opieki weterynaryjnej, właściwej karmy i wystarczającego dostępu do wody.

Trzy z nich miały być przetrzymywane w domu w plastikowych miskach przykrytych metalową kratą, obciążoną betonową płytą, a czwarty - w domu na łańcuchu. Oskarżony miał także strzyc psy w taki sposób, że skaleczył ich skórę. Miał również bić je kijem po głowie podczas spacerów.

Cztery kolejne psy były trzymane w budach nie zapewniających im właściwej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, na ciężkich łańcuchach przyczepionych do obroży skręconej śrubami i mocno zaciśniętej na szyi, co powodowało zbędny ból i cierpienie tych zwierząt.

Oskarżony otrzymał wyrok w zawieszeniu

Podczas rozprawy znęcanie się nad psami przed Sądem Rejonowym w Olsztynie oskarżony i jego obrońca złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze, któremu nie sprzeciwili się prokurator i oskarżyciel posiłkowy.

"Sąd przychylił się do wniosku oskarżonego uznając, że w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte pomimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości" - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Jak zaznaczył, wyrok w tej sprawie zapadł w ostatni wtorek i jest nieprawomocny. Sąd uznał Edwarda O. za winnego zarzucanego mu czynu, ale z ustaleniem, że w czasie jego popełnienia miał on ograniczoną w stopniu znacznym zdolność rozpoznania znaczenia czynów i pokierowania swoim postępowaniem.

Sąd skazał za Edwarda O. na trzy miesiące więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres dwóch lat próby. Orzekł także od oskarżonego 1 tys. zł nawiązki na schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tomarynach. Orzekł przepadek należących do Edwarda O. psów oraz środek karny w postaci 10-letniego zakazu posiadania przez niego psów i kotów.

Przypominamy, że ostatnio za znęcanie się nad psami zatrzymany został 64-latek z woj. lubelskiego. Zwierzęta trafiły do schroniska. Policjanci z posterunku w Dołhobyczowie (lubelskie) ustalili, że na jednej z posesji w gminie Mircze przetrzymywane były psy w bardzo złych warunkach bytowych.

Czytaj też: Sołtys wsi Wirki oskarżona o znęcanie się nad psem ze szczególnym okrucieństwem

 PAP/fot.pixabay