O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-04-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Jutro wyjątkowo nie obowiązuje post. Trwa Oktawa Wielkanocy

Oktawa Wielkanocy

W Kościele katolickim trwa Oktawa Wielkanocy. Każdy jej dzień, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, ma rangę uroczystości. 

“Dlatego też w tym czasie nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych” – przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII kontynuowanej także przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.

Oktawa Wielkanocy to najstarsza i najważniejsza oktawa

Jak zaznaczył rzecznik w Kościele katolickim "Oktawa Wielkanocy to najstarsza i najważniejsza oktawa roku liturgicznego". 

"Jest to czas przeżywania radości ze Zmartwychwstania Chrystusa" - powiedział ks. Gęsiak.

Wyjaśnił, że "jak sama nazwa wskazuje, jest to osiem dni i obchodzi się je jak jedną uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego". 

"Każdy dzień Oktawy Wielkanocy, podobnie jak Niedziela Zmartwychwstania, ma rangę uroczystości. Dlatego w tym czasie nie obowiązuje piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" – wskazał rzecznik KEP.

Oktawa Wielkanocy

Okres trwania Oktawy 

Rzecznik przypomniał, że "Oktawa Wielkanocy kończy się w II Niedzielę Wielkanocną (w tradycji zwanej białą), kiedy obchodzimy święto Miłosierdzia Bożego".

Po reformie przeprowadzonej przez papieża Piusa XII kontynuowanej także przez papieża Jana XXIII, w Kościele katolickim przetrwały jedynie dwie oktawy: Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Z czego jedynie Oktawa Wielkanocy ma tzw. pierwszą rangę, czyli znosi wszystkie inne święta i posty, zachowując charakter uroczystości liturgicznej.

Rzecznik KEP przypomniał, że okres wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się jednak wraz z końcem Oktawy, ale trwa aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W sumie jest to 50 dni.

W okresie wielkanocnym, czyli od Wigilii Paschalnej do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, zamiast modlitwy "Anioł Pański" o godz. 12.00, odmawia się tradycyjnie modlitwę Regina Coeli, co oznacza dosłownie "Królowo Nieba, wesel się". Są to pierwsze słowa antyfony ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Czytaj też: Oktawa Bożego Narodzenia. Święto św. Jana

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023