O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Tama bobra. Ten gigant mierzy 850m! Gdzie się znajduje?

Tama bobra. Ten gigant mierzy 850m!

Tama bobra w prowincji Alberta w Kanadzie to największa tam na świecie. Liczy ponad 850m długości i jej budowa trwała co najmniej 35 lat. To unikalne zjawisko, jest widoczne z pokładu satelity. Co ważne po obu końcach w bobry budują dwa mniejsze obiekty, co w przyszłości może doprowadzić do tego, że tama będzie jeszcze większa. Na jakich zasadach bobry budują tamy?

Największa tama na świecietama bobra największa

Największa tama bobra na świecie jest zlokalizowana w prowincji Alberta w Kanadzie. Jest położona w bagiennej, niedostępnej części parku narodowego na południe od jeziora Lac Claire, ok. 190 kilometrów na północy wschód od miasta Fort McMurray. To fenomen na skalę światową. Liczy około 850m długości i widać ją z pokładu satelity. Odkrywa Jean Thie dostrzegł budowlę w 2007 r. przypadkiem. Przyglądał się północy Kanady, aby odszukać śladów topniejące się lodowca za pomocą Google Earth. Budowa tamy trwała co najmniej 35 lat. Bobry kanadyjskie, podobnie jak europejskie budują tamy aby utworzyć rozlewiska, które chronią gniazda tych zwierząt prze drapieżnikami.

Tama bobra – jak wygląda?

Tama bobra jest budowana przez te zwierzęta w ciekach wodnych, czyli w rzekach oraz strumieniach. Do uszczelnienia konstrukcji używają m.in. dużych ilości gałęzi, błota, mułu czy też części roślin. Wejście do tamy zawsze jest pod wodą. Żeremia z kolei powstają w miejscu, gdzie są płaskie brzegi rzek czy potoków. W stromych brzegach cieków bobry kopią nory mieszkalne. Nory kopane są pod korzeniami drzew, co zabezpiecza je przed zawaleniem. Wyższy poziom wody pozwala m.in. lepiej zasłonić wejścia do nor i jest też niezbędny do powstania spiżarni. Spiżarnia to podwodny magazyn gałęzi, których zapas przeznaczony jest na ciężkie zimowe dni. Bobry nie zapominają również o kanałach wentylacyjnych, które zapewniają dopływ świeżego powietrza. Tama bobra powoduje często zalewanie okolicznych terenów oraz zmiany w systemie flory i fauny.

Sprawdź: Niedźwiedź spaceruje po podwórkach! Gmina próbuje go odstraszyć

tourism-review.pl/lasy.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023