PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Szwedzki myśliwy poszedł na polowanie; znalazł złoty pierścień

Szwedzki myśliwy poszedł na polowanie; znalazł złoty pierścień

Autor: Świat Rolnika 2022-08-01 21:00:00
Myśliwy

Myśliwy ze Szwecji postanowił wybrać się na polowanie. Co prawda nie upolował jelenia, ale znalazł złoty pierścień, który ma około 1500 lat.

Na początku stycznia 2022 roku Carl-David Granbäck wyruszył na polowanie. Od dzieciństwa interesował się znajdowaniem minerałów i zszedł do małej doliny. Widząc ciekawą szczelinę, wyciągnął kamień, a pod nim znajdował się złoty pierścień. „Zobaczyłem dziwny przedmiot. Pierwsza moja myśl była, że to zakrętka do butelki, ale gdy wyciągnąłem go i poczułem, że jest ciężki i od razu zrozumiałem, że to złoto. To czysty przypadek, że zajrzałem pod ten szczególny kamień” – relacjonował znalazca.

Niezwykłe znalezisko w Szwecji

Archeolodzy ustalili, że pierścień ma około 1500 lat. Co prawda można było go nosić jako biżuterię, ale miał on praktyczną funkcję. Spirala była środkiem płatniczym. W społecznościach plemiennych Skandynawii w obiegu złota pochodzącego od Rzymian, którzy w ten sposób zapobiegali atakom ze strony plemion. Monety były przetapiane i przerabiane na spirale.

Spirala waży 43 gramy, czyli około dziesięciu solidusów (złotych monet rzymskich). Dla porównania przeciętna obrączka waży sześć gramów. Urząd Zabytków Narodowych zdecydował, że Carl-David Granbäck otrzyma nagrodę w wysokości 35 000 koron, czyli równowartość 15 000 tysięcy złotych.

„To nie pieniądze są ważne. Fantastyczną rzeczą jest samo odkrycie. Zeszłej zimy ustrzeliłem swojego pierwszego dzika, więc to był dla mnie udany sezon polowań” – relacjonował myśliwy.

Myśliwy

Czytaj również: Drony za 3 miliony euro po raz kolejny dla niemieckich myśliwych

Wildmen/fot.facebook.com/calle