PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Szczur saper po pięciu latach przeszedł na emeryturę

Szczur saper po pięciu latach przeszedł na emeryturę

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-16 05:26:51
Szczur

Po trwającej pięć lat karierze sapera szczur Magawa, który wytropił 71 min i dziesiątki niewybuchów w Kambodży, przechodzi na zasłużoną emeryturę – informuje holenderski dziennik „De Telegraaf”. Z raportu organizacji Landmine & Cluster Munition Monitor wynika, że między 1979 a 2017 r. w wyniku eksplozji spowodowanych przez miny lub niewybuchy zginęło w Kambodży 19 758 osób, a 44 962 osoby zostały ranne. Jedną trzecią wszystkich ofiar stanowiły dzieci.

Szczur wykrył wiele ładunków wybuchowych

Siedmioletni szczur emeryt, który należy do gatunku afrykańskich szczurów olbrzymich, podczas swojej saperskiej kariery pomógł w oczyszczeniu prawie 200 tys. metrów kwadratowych z min i niewybuchów w Kambodży.ekolodzy dokrmianie szczurow 2

Wcześniej przeszedł roczne szkolenie na Uniwersytecie Sokoine w Tanzanii. Jak informuje "De Telegraaf", Magawa nie był jedynym trenowanym tam szczurem. Jego koledzy po fachu, zwani „HeroRats” (bohaterskimi szczurami), tropią miny lądowe od lat 90. XX wieku.

Czytaj także: Plaga myszy niszczy Australię! PETA staje po stronie gryzoni

Szczur dostał nawet medal

We wrześniu ub. roku Magawa otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA złoty medal za odwagę. Był pierwszym szczurem uhonorowanym tym odznaczeniem w 77-letniej historii PDSA.

Z raportu organizacji Landmine & Cluster Munition Monitor wynika, że między 1979 a 2017 r. w wyniku eksplozji spowodowanych przez miny lub niewybuchy zginęło w Kambodży 19 758 osób, a 44 962 osoby zostały ranne. Jedną trzecią wszystkich ofiar stanowiły dzieci.

PAP/fot. pixabay