PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Synoptyk IMGW: W sobotę czeka nas dużo deszczu i burze

Synoptyk IMGW: W sobotę czeka nas dużo deszczu i burze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-04 08:37:00
IMGW

Synoptyk IMGW Anna Woźniak informuje, że w sobotę na południu Polski może spaść do 30 litrów deszczu na metr kwadratowych i wystąpią też burze.

Przeważający obszar kontynentu jest pod wpływem niżów. Główne ośrodki niżowe znajdują się nad Hiszpanią i Francją, Węgrami oraz nad północną Skandynawią. Od Wysp Brytyjskich, przez Bałtyk, po zachodnią Rosję rozciąga się słaby wyż. Polska południowa jest pod wpływem płytkiego ośrodka niżowego z układem frontów, a na północy kraju zaznaczy się klin wyżowy. Z południa napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie.

Prognoza IMGW na sobotę

Według Anny Woźniak z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę mieszkańcy południa i centrum kraju muszą liczyć się z burzową i deszczową pogodą. IMGW wydał już ostrzeżenia przed silnym deszczem i burzami dla kilku województw w południowej połowie Polski.

,,Od południowego zachodu do centrum i dalej na wschód będzie przemieszczała się strefa jednostajnych opadów oraz burz. W Polsce południowej i wschodniej sumy opadów mogą wynieść od 15 do 25 mm. W centrum na metr kwadratowy może spaść do 30 litrów deszczu. Więcej przejaśnień tylko na północy, ale i tam lokalnie mogą się zdarzyć słabe opady deszczu. W ciągu dnia najchłodniej będzie w strefie opadów, gdzie temperatura maksymalna wyniesie około 18 stopni Celsjusza, a najcieplej - do 23 stopni - na południowym wschodzie i zachodzie. Poza burzami wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych" – powiedziała Anna Woźniak.

W nocy dużo przejaśnień. Opady prognozowane są głównie na wschodzie. Niemal w całym kraju będą tworzyć się mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Ze względu na duże przejaśnienia i rozpogodzenia na najchłodniej będzie na Pomorzu, gdzie temperatura spadnie do 5 stopni. Najcieplej na południowym wschodzie: do 14 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

imgw

Czytaj też: Prognoza pogody na najbliższe dni. Będzie deszczowo i pochmurnie

PAP/fot.pixabay