PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Synoptyk IMGW: W poniedziałek czeka nas pogorszenie pogody

Synoptyk IMGW: W poniedziałek czeka nas pogorszenie pogody

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 08:30:00
IMGW

Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW powiedziała, że w poniedziałek na zachodzie i w centrum kraju pogoda pogorszy się i spadnie deszcz.

Wszystko za sprawą układu niżowego z frontem atmosferycznym, który będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim. Polska wschodnia jest na skraju wyżu z centrum nad Zatoką Fińską, a zachodnia znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem nad Morzem Północnym; na krańcach zachodnich zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Pozostajemy w powietrzu polarnym morskim.

Prognoza IMGW na poniedziałek

Jak przekazała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek od zachodu do Polski powoli będzie wkraczał niż z frontem atmosferycznym. Według synoptyków IMGW, niż ten dotrze do wschodnich granic Polski w okolicach środy.

,,Na wschodzie zachmurzenie będzie jeszcze małe i umiarkowane i raczej bez opadów. Natomiast zachód i środkowa Polska znajdzie się w zachmurzeniu umiarkowanym i dużym, z przelotnymi opadami deszczu i możliwymi burzami i gradem. W czasie burz prognozowana wysokość opadów wyniesie od 10 do 20 mm, a porywy wiatru do 60 km/h. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie 20 stopni Celsjusza w kotlinach Sudetów, na przeważającym obszarze 24-25 stopni i 26 stopni na obszarze Górnego Śląska. Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz porywisty" – powiedziała Grażyna Dąbrowska.

W nocy na północno-zachodniej połowie Polski zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i możliwe burze, w czasie których może spaść od 10 do 15 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą osiągać do 65 km/h. W południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane i bez opadów. W kotlinach Sudetów możliwe są krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna: około 11 stopni w rejonach podgórskich Karpat, na przeważającym obszarze kraju 15 i do 16 stopni na Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych.

imgw

Czytaj też: IMGW: Pogoda w nadchodzącym tygodniu będzie zmienna

PAP/fot.pixabay


Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 01:00:00

Polska żywność promowana na warszawskim Torze Wyścigów Konnych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 23:00:00

Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

BULT SMOGOWICZE