PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Synoptyk IMGW: W piątek czeka nas przelotny deszcz i burze

Synoptyk IMGW: W piątek czeka nas przelotny deszcz i burze

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-27 08:30:00
IMGW

Jak przekazała Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW, w piątek nad Polskę nadal napływać będzie chłodne powietrze polarno-morskie, a pod koniec dnia arktyczne/

Europa Środkowa, Północna i Wschodnia jest w zasięgu rozległego układu niżowego z głównym ośrodkiem na pograniczu Finlandii i Rosji. Resztę kontynentu obejmuje klin wyżu z centrum położonym na południowy zachód od Wysp Brytyjskich. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych.

Prognoza IMGW na piątek

Jak przekazała Małgorzata Tomczuk z IMGW, w piątek, za sprawą rozległego układu niżowego znad Skandynawii, od północnego zachodu do Polski będzie napływać chłodne powietrze polarno-morskie, a pod koniec dnia – chłodne powietrze arktyczne. Z zachodu na wschód przemieszcza się układ frontów atmosferycznych.

,,W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze możliwe są niemal w całym kraju. Najmocniej zagrzmi na północy Polski i jej krańcach południowo-wschodnich. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 13-16 stopni Celsjusza na północy, około 17 stopni w centrum i do 23 stopni na Podkarpaciu. Będzie wietrznie. Na Pomorzu i na Wybrzeżu wiatr może osiągać w porywach do 80 km/h. W centrum i na południu Polski spodziewane są porywy do 60-70 km/h" – powiedziała Małgorzata Tomczuk.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu możliwe są przede wszystkim w północnej połowie kraju. Nad morzem mogą pojawić się lokalne burze. Wiatr nad morzem będzie porywisty, dochodzący do 80 km/h, poza strefą brzegową do 60 km/h, zachodni. Temperatura minimalna od 5 do 9 stopni.

imgw

Czytaj też: IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami

PAP/fot.pixabay


Polowania z użyciem broni krótkiej dozwolone? Nowelizacja przepisów

Autor: Świat Rolnika 2022-06-28 12:30:00

Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

BULT SMOGOWICZE