PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Chłodna masa powietrza nad Polską odpowiada za przymrozki

IMGW: Chłodna masa powietrza nad Polską odpowiada za przymrozki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-04 21:00:00
przymrozki

Jak ocenił synoptyk IMGW Michał Folwarski, chłodna masa powietrza, która aktualnie jest nad północno-wschodnią częścią Polski, ma wpływ na przymrozki.

Zwłaszcza krańce północno-wschodnie to najbardziej odczuwają; ta masa jest dosyć chłodna – dodał. Synoptyk IMGW wskazał, że przymrozki mogą się pojawić także w przyszłym tygodniu. Alerty pierwszego stopnia wydane dla powiatów woj. warmińsko-mazurskiego przewidują, że temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza, a przy gruncie może sięgnąć -2 st. Z kolei ostrzeżenie o przymrozkach dla powiatów woj. podlaskiego zakłada, że temperatura spadnie tam do -1 st.

Przymrozki w północno-wschodniej Polsce 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego stopnia o przymrozkach, które obejmą część powiatów województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Alerty zaczną obowiązywać w nocy w środę i utrzymają się do rana w czwartek.

Jak ocenił synoptyk IMGW Michał Folwarski, czynnikiem decydującym o przymrozkach w nocy jest "chłodna masa powietrza, która aktualnie jest nad północno-wschodnią częścią Polski". "Najbardziej odczuwają to krańce północno-wschodnie. Ta masa jest dosyć chłodna" – dodał Folwarski.

"Dodatkowo prognozowane są rozpogodzenia i przejaśnienia w nocy, które w połączeniu z chłodną masą powietrza będą skutkować spadkiem temperatur poniżej zera" – zaznaczył Michał Folwarski.

przymrozki

Ochłodzenie w przyszłym tygodniu 

Synoptyk IMGW wskazał, że przymrozki mogą się pojawić także w przyszłym tygodniu. "Prognozujemy przymrozki z niedzieli na poniedziałek. Początek przyszłego tygodnia zapowiada się dosyć chłodno. Zwłaszcza noce" – wskazał.

Alerty pierwszego stopnia wydane dla powiatów woj. warmińsko-mazurskiego przewidują, że temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza, a przy gruncie może sięgnąć -2 st. C. Zaczną obowiązywać w środę od godz. 23 i mogą potrwać do godz. 7 rano w czwartek. Z kolei ostrzeżenie o przymrozkach dla powiatów woj. podlaskiego zakłada, że temperatura spadnie tam do -1 st. C, zaś przy gruncie może wynieść -4 stopnie Celsjusza. Ostrzeżenie zacznie obowiązywać od północy i utrzyma się do godz. 5 rano w czwartek.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Czytaj też: IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 4 i 5 maja


PAP/fot. pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Fusy po kawie mogą być zaskakująco cennym surowcem


Autor: Tomasz Racki

Kasza, czyli wybór właśćiwy dla naszego zdrowia i portfela 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Borelioza jest całkowicie uleczalna; kluczowa jest wczesna diagnoza


BULT SMOGOWICZE