PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Światowy Dzień Żywności – kolejna edycja już 16 października!

Światowy Dzień Żywności – kolejna edycja już 16 października!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-06 05:00:00
Światowy Dzień Żywności

To co jemy i w jaki sposób produkujemy żywność ma wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Każdy nasz posiłek to praca wielu ludzi odpowiedzialnych za poszczególne ogniwa łańcucha żywnościowego. Organizacja Narodów Zjednoczonych zachęca do podziękowania tym wszystkim żywnościowym bohaterom (#FoodHeroes). Zbliżający się Światowy Dzień Żywności – który odbywa się corocznie 16 października – stanowi doskonałą do tego okazję.

Światowy Dzień Żywności – jak zostać żywnościowym bohaterem?

Powinniśmy pamiętać, że nasze codzienne wybory mają szersze znaczenie. Miliardy konsumentów na całym świecie muszą zmienić stare wzorce konsumpcji, jeśli chcemy przekształcić systemy żywnościowe na lepsze. Decyzja należy do nas. Możemy współpracować z naturą i wpływać na to co oferuje rynek, wybierając produkty pożywne, odpowiedzialne ekologicznie i społecznie, a tym samym dołączyć do grona żywnościowych bohaterów.

Oto kilka pomysłów jak zostać żywnościowym bohaterem na zbliżający się Światowy Dzień Żywności:

  • Wybieraj zdrową, lokalną i sezonową żywność.
  • Szanuj żywność i środowisko – marnuj mniej.
  • Zmień swoje przyzwyczajenia – używaj wielorazowych toreb, oszczędzaj wodę.
  • Wyhoduj swoją własną żywność.
  • Wypróbuj jeden ze zrównoważonych przepisów kulinarnych w swojej kuchni.

Czytaj też: Piknik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko" wkrótce w Koszęcinie

Światowy Dzień Żywności świętowany jest także przez Banki Żywności

Światowy Dzień Żywności ustanowiony został w 1979Swiatowy Dzien Zywnosci 02 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Jest obchodzony na całym świecie 16 października. Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.

Banki Żywności co roku świętują ten dzień – w całej Polsce odbywają się wydarzenia edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości nt. zjawiska marnowania żywności i promowanie sposobów rozwiązywania tego problemu.

Organizowane są konferencje, spotkania, happeningi, warsztaty i pokazy kulinarne, skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Rozmowy toczone są o skutkach marnowania: ekonomicznych, ekologicznych i etycznych oraz uczymy jak w życiu codziennym nie marnować jedzenia, wody, energii, czyli po prostu nie marnować naszej planety.

Podczas ogólnopolskiej konferencji Federacji Polskich Banków Żywności prezentowany jest raport “Nie marnuj jedzenia”, w którym publikowane są coroczne wyniki badań nt. skali problemu w naszym kraju, jakie produkty najczęściej Polacy wyrzucają i dlaczego, jakie zachowania konsumenckie sprzyjają niemarnowaniu itp.

Światowy Dzień Żywności to świetny moment, żeby zgromadzić wokół siebie ludzi, którym bliska jest idea niemarnowania i dotrzeć z nią do osób zupełnie nieświadomych problemu. Razem możemy zadbać o środowisko i wspólne dobro.

gov.pl/fot.Twitter/Wikimedia