O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Światowa produkcja wina w 2021 roku spadnie w Europie

Produkcja wina

W 2021 roku światowa produkcja wina osiągnie jeden z najniższych poziomów w historii z powodu przymrozków, ulew i burz, które nawiedziły Francję, Włochy i Hiszpanię, największych producentów tego trunku – ogłosiła w czwartek Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV).

Według szacunków OIV w 2021 roku zostanie wyprodukowanych około 250 mln hektolitrów wina, czyli niewiele więcej niż w 2017 roku, w którym poziom produkcji był najniższy od 60 lat.

Produkcja wina spadnie w Europie, a na Południu wzrośnie?

Produkcja wina w stosunku do 2020 roku ma spaść o około 4 proc. Włochy, Francja i Hiszpania, które wytwarzają około 45 proc. wina na świecie, w 2021 roku mają wyprodukować 114,7 mln hektolitrów tego napoju, o 22 mln hektolitrów mniej niż przed rokiem. Spadek produkcji we Francji wyniesie 27 proc., w Hiszpanii – 14 proc., a we Włoszech – 9 proc.

Główną przyczyną mniejszej podaży europejskiego wina jest zła pogoda, która panowała na całym kontynencie, ale najbardziej dotknęła Francję – wyjaśnia OIV. W kwietniu we Francji występowały silne przymrozki, później pojawiły się ulewne deszcze, burze oraz gradobicia, uprawy winorośli były również atakowane przez pleśń.

W 2021 roku znacząco wzrosła za to produkcja trunku w krajach położonych na południowej półkuli. OIV szacuje, że będzie ona największa w historii i wyniesie 59 mln hektolitrów, o 19 proc. więcej niż w 2020 roku. Chile i Australia wyprodukują w 2021 roku 30 proc. więcej wina niż rok temu, Argentyna - 16 proc. więcej.

Wzrosła także produkcja wina w USA, która w tym roku ma wynieść 24,1 mln hektolitrów, o 6 proc. więcej niż rok temu.

Jak produkcja wina wygląda w Polsce?

Według OIV światowa produkcja wina konsumpcja wina w tym roku będzie wyższa niż w 2020 roku, a jej poziom powinien niedługo powrócić do poziomu sprzed wybuchu pandemii Covid-19.

W Polsce z kolei produkcja wina rozrasta się z roku na rok. Jeszcze w okresie gospodarczym 2019/2020 wpisanych do ewidencji producentów wina było 294, dziś ta liczba sięga prawie 400. Zmieniają się również nawyki konsumentów. Dziś coraz chętniej sięgają po wino białe.

Wyżej wymienione dane wykazują, że polski rynek wina zarówno pod względem produkcji, jak i konsumpcji zmienia się – kwitnie. Produkcja wina może być dodatkowym zajęciem alternatywnym dla produkcji rolnej lub je łączącym. Własna winnica to coraz częściej nie tylko hobby, ale także dochodowy biznes.

Zakładają je zarówno miłośnicy wina marzący o produkcji własnego alkoholu, jak i właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Produkcja wina we Francji spadnie w tym roku o 29 procent

PAP/fot.pixabay 

 

swiatrolnika.info 2023