PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Susza na Kubie nie daje za wygraną. Deszcz nie padał od kilku tygodni

Susza na Kubie nie daje za wygraną. Deszcz nie padał od kilku tygodni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-20 09:00:00
Susza

Na Kubie panuje susza, którą uważa się za jedną z największych w ciągu ostatnich 120 lat. Deszcz nie padał od kilku tygodni

Kuba ogarnięta jest jedną z największych suszy od 120 lat. W piątek dziennik “Granma”, wydawany przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Kuby wskazał, że w kilku rejonach wyspy deszcz nie padał od kilku tygodni. W tekście pt. “Nie marnuj wody” odnotowano, że jednym z najbardziej dotkniętych brakiem opadów regionów kraju jest w grudniu prowincja Hawana, gdzie znajduje się stolica kraju.

Susza na Kubie

Kuba ogarnięta jest jedną z największych suszy od 120 lat. W piątek dziennik “Granma”, wydawany przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Kuby wskazał, że w kilku rejonach wyspy deszcz nie padał od kilku tygodni. 

W tekście pt. “Nie marnuj wody” odnotowano, że jednym z najbardziej dotkniętych brakiem opadów regionów kraju jest w grudniu prowincjasusza Kuba Hawana, gdzie znajduje się stolica kraju. W pierwszej połowie miesiąca nie spadła tam nawet jedna kropla deszczu.

Ze statystyk Krajowego Instytutu Zasobów Wodnych (INRH) w Hawanie wynika, że pomiędzy styczniem a listopadem 2021 r. opady deszczu na wyspie były mniejsze o 25 proc. od średniej opadów notowanych na Kubie od początku XX w. Zmiany pogody nie przyniósł grudzień i jak wynika, z szacunków INRH w pierwszych jego dwóch tygodniach na Kubie zarejestrowano zaledwie 25 proc. średniej ilości opadów notowanych w poprzednich latach.

Najbardziej zagrożone prowincje

Według instytutu rejonami kraju najbardziej doświadczonymi przez suszę są obecnie prowincje Camaguey, Ciego de Avila, a także Villa Clara. INRH odnotował, że susza odczuwana jest już w 76 ze 168 gmin kraju. Kubańscy meteorolodzy przewidują, że pierwszy kwartał 2022 r. powinien przynieść dalsze pogłębienie się zjawiska suszy na wyspie.

W zeszłym roku Polska również zmagała się z suszą, która mocno odbiła się na rolnictwie. Przez suszę oraz przymrozki najsłabsze gleby i zboża mocno ucierpiały w kwietniu.

Sprawdź: Susza – czy procedury zostaną uproszczone?

fot.pixabay.com


Autor: Sebastian Wroniewski

Rada Kobiet powołana; Lasy Państwowe mają nowy organ doradczy 


Autor: Świat Rolnika

Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 18 i 19 maja


BULT SMOGOWICZE