W kontekście rosnących problemów z dostępem do wody, własne źródło wody to inwestycja na lata. Przykładowo studnia głębinowa może zapewnić rolnikom wodę na potrzeby bytowe i produkcyjne. Jednak każda budowa studni wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego i dołączenia odpowiednich dokumentów. Z kolei pozwolenie na budowę muszą starać się osoby, które chcą stworzyć źródło wody o głębokości większej niż 30 metrów. Dotarcie do wód znajdujących się tak głęboko wymaga bowiem użycia specjalnych urządzeń.
Do budowy studni głębinowej trzeba się odpowiednio przygotować i wykonać odpowiednią dokumentację w postaci projektu robót geologicznych i dokumentacji hydrogeologicznej. Studnia głębinowa musi być uzbrojona w wodomierz monitorujący zużycie wód głębinowych oraz należy wykonać operat wodnoprawny w celu uzyskania zgody na pobór wód głębinowych od Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, przy budowie studni należy pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań, każda dokumentacja powinna z urzędu posiadać decyzje z klauzulą ostateczności. Studnia głębinowa wymaga wykonania następujących czynności:
Na podstawie wykonanego odwiertu należy przygotować dokumentację hydro-geologiczną, będącą dokumentacją powykonawczą. Dokumentacja ta jest zbiorem dokumentów ilustrujących wyniki badań warunków hydrogeologicznych wykonanych dla określonego obszaru. Dokumentacja ta opiera się na wynikach badań jakości wody w studni oraz na wykonanych pracach, a więc m.in. głębokości wykonanej studni w stosunku do planowanej w Projekcie robót geologicznych. Do dokumentacji wykonuje się również pompowania wstępne celem ustalenia maksymalnej wydajności studni. Maksymalna wydajność określana jest jako maksymalny pobór przy utrzymaniu stałego poziomu zwierciadła wody w studni.
– czytamy na stronie Izby.
Dokumentacja hydrogeologiczna wraz z wnioskiem składana jest do akceptacji (zatwierdzenia) do Starostwa Powiatowego – czas oczekiwania na decyzję ustalającą zasoby eksploatacyjne wód podziemnych ujęcia wynosi około 30 dni. Następnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji należy odczekać na jej uprawomocnienie – standardowo 14 dni. Na podstawie dokumentacji hydrogeologicznej należy przystąpić do opracowania operatu wodnoprawnego celem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód głębinowych. Należy wspomnieć o tym, że pozwolenie wodnoprawne udzielane jest na pobór wód powyżej 5 m3/dobę średniorocznie w przypadku każdorazowego wykorzystania wody oraz na każdy pobór wody (niezależnie od ilości) na cele przemysłowe, w tym rolnicze.
– dodaje WIR.
PSL na twitterze: PiS to malowany obrońca polskiej wsi
Studnia głębinowa pozwala rolnikowi na darmowy pobór wody do 5 m3 na dobę średnio w ciągu roku w ramach zwykłego korzystania z wód. Jak informuje WIR, w ustawie Prawo Wodne, zwykłe korzystanie z wód zdefiniowano jako pobór wód w granicach własnego gruntu na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego.
Limit 5 m3 na dobę liczony jest średniorocznie. Oznacza to, że w okresach znacznego zapotrzebowania na wodę, np. w okresie wegetacyjnym roślin, rolnik może na potrzeby zwykłego korzystania z wód pobierać na dobę za darmo ponad 5 m3 wody. W pozostałych okresach w roku ten pobór będzie mniejszy i średniorocznie limit nie zostanie przekroczony. Zwykłe korzystanie z wód nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. W ramach zwykłego korzystania z wód nie przysługuje pobór na potrzeby działalności gospodarczej lub rolniczej, takie działanie bowiem kwalifikowane jest już jako usługa wodna, wymagająca uzyskania pozwolenia.
– czytamy na stronie WIR.
Z kolei w przypadku, gdy woda jest pobierana do celów rolniczych i występuje obowiązek uiszczania opłat, naliczana jest jedynie opłata zmienna za ilość pobieranej wody. Nie występuje tutaj opłata stała, która jest czymś w rodzaju „abonamentu” za rezerwację zasobów wodnych.
Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, operat wraz z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód głębinowych oraz wykonanie urządzenia wodnego składa się do podległego Zarządu Zlewni wraz z załącznikami, którymi są:
Studnia głębinowa na działce nie wymaga uzyskania warunków zabudowy. Dlatego też, w przypadku braku na obszarze inwestycji Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w dokumentacji (operacie wodnoprawnym) należy podać informację o braku konieczności uzyskania warunków zabudowy.
Operat jest rozpatrywany w terminie minimum 30 dni, jednakże czas zależy od obciążenia konkretnego Zarządu Zlewni. Czas na uzyskanie wszczęcia postępowania może wynosić od 30 do nawet 90 dni. Po otrzymaniu dokumentu stwierdzającego wszczęcie postępowania, decyzja pozwolenia wodnoprawnego zazwyczaj wydawana jest w terminie 14-21 dni. Należy po otrzymaniu decyzji postarać się o klauzule ostateczności, którą przybija Zarząd Zlewni w terminie 14 dni od odebrania pozwolenia wodnoprawnego.
– informuje WIR.
Studnia głębinowa to również obowiązki. Pozwolenie wodnoprawne niesie ze sobą sporą ilość obowiązków, w tym m.in.:
W takiej sytuacji pamiętać należy dodatkowo o konieczności:
Studnia głębinowa to nie prosta dziura w ziemi. Przy jej wykonywaniu można napotkać na wiele problemów:
wir.org.pl/fot.pixabay