PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Stanowisko Ministra Sawickiego wobec brukselskich propozycji

Stanowisko Ministra Sawickiego wobec brukselskich propozycji

Autor: Świat Rolnika 2014-08-25 09:38:48
Brak grafiki

Komisja Europejska zadecydowała o przyznaniu 125 mln euro na zrekompensowanie strat wszystkich producentów owoców i warzyw w Unii. Ta kwota, jednak nie wyrówna wszystkich strat, wywołanych przez rosyjskie embargo. Suma ta, to tylko...

Stanowisko Ministra Sawickiego wobec brukselskich propozycji

Komisja Europejska zadecydowała o przyznaniu 125 mln euro na zrekompensowanie strat wszystkich producentów owoców i warzyw w Unii. Ta kwota, jednak nie wyrówna wszystkich strat, wywołanych przez rosyjskie embargo. Suma ta, to tylko 15% wartości samych polskich produktów objętych embargiem i odpowiednio 1 % wielkości eksportu żywności i produktów UE do Rosji.

Minister Rolnictwa Marek Sawicki odniósł się do propozycji, przedstawionych w Brukseli podczas posiedzenia Grupy Rolniczej. Uznał, że zapowiadane i przedstawione propozycje rekompensat są niekorzystne. Minister nie wyraził zgody na uruchomienie tak małych środków, na podział na gruszki i jabłka. Sawicki podkreślił także, że nie ma zgody na obniżenie o połowę stawek dla rolników niezrzeszonych.

Minister, przypomniał, że w 2011 roku w związku z kryzysem wywołanym Escherichia coli nie miały miejsca podziały rolników i krajów, a warunki były dla wszystkich jednakowe. Ponadto, przeznaczenie większości środków na jabłka i gruszki jest w tym momencie niewłaściwe, gdyż zbiory tych owoców dopiero się zaczną, a najbardziej palącym problemem są papryka i kapustne.

Źródło: MRiRW/ Świat Rolnika