PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Spożycie mięsa w Niemczech odnotowało rekordowy spadek

Spożycie mięsa w Niemczech odnotowało rekordowy spadek

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-29 08:00:00
Spożycie mięsa

Spożycie mięsa na mieszkańca Niemiec spadło o 2,1 kilograma w porównaniu z 2020 roku i tym samym osiągnęło nowy rekordowo niski poziom.

Badanie obejmujące konsumpcję mięsa w Niemczech  przeprowadza nieprzerwanie od 1989 roku. Dane opublikowało niemieckie Federalne Centrum Informacji Rolnej (BZL). Według wstępnych ustaleń do spadków konsumpcji przyczyniła się tendencja do diety bardziej opartej na roślinach. Do tego spadku mógł również przyczynić się dalszy spadek konsumpcji poza domem w restauracjach, stołówkach lub wydarzeniach spowodowanych pandemią Covid-19.

Spożycie mięsa w Niemczech notuje kolejny spadek

Łącznie w 2021 roku w Niemczech wyprodukowano  mięso o masie ubojowej 8,3 mln ton, czyli o 2,4% mniej niż w 2020 r.

Spożycie mięsa na mieszkańca spadło w przypadku drobiu, wieprzowiny, wołowiny i cielęciny. W 2021 roku spożycie wieprzowiny na mieszkańca zmniejszyło się o 1,2 kg, wołowiny i cielęciny o 600 g, a drobiu o 200 g w porównaniu z rokiem poprzednim.

Za niższe spożycie mięsa może odpowiadać tendencja do diety opartej na roślinach. Do tego spadku mógł również przyczynić się dalszy spadek konsumpcji poza domem w restauracjach, stołówkach lub wydarzeniach spowodowanych pandemią Covid-19.

Spożycie mięsa

Niemcy pozostają samowystarczalne po względem produkcji mięsa

Podobnie jak w 2020 roku, tak i w zeszłym niższe spożycie mięsa, przełożyło się również na spadek importu. Podczas gdy import mięsa drobiowego był na stałym poziomie, dostawy produktów mięsnych oraz konserw wieprzowych, wołowych i cielęcych zmniejszyły się o 6,8%.

Ponadto handel zagraniczny żywymi zwierzętami ponownie spadł w 2021 roku, przy czym import spadł o 19,6% we wszystkich gatunkach zwierząt, a eksport spadł o 1%.

Trend w handlu zagranicznym – jak zauważa BLE – wpływa na produkcję netto zwierząt poddanych ubojowi krajowemu. W porównaniu do 2020 roku produkcja wieprzowiny była o 2,4% mniejsza. Produkcja netto wołowiny, cielęciny i drobiu spadła o 1,6%.

W Niemczech, według wstępnych danych, ogólny wskaźnik samowystarczalności w zakresie mięsa w 2022 roku wyniesie 121%, co oznacza wzrost o 2,5 punktu procentowego. W przypadku drobiu 96,7% popytu można pokryć produkcją krajową. Wskaźnik samowystarczalności wieprzowiny wynosi 132,4%, wołowiny i cielęciny 98,2%. 

Czytaj też: Spożycie mięsa w Unii Europejskiej spadnie o około 2% w ciągu 10 lat

meatinfo.ru/fot.Flickr


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 25 i 26 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W środę więcej przejaśnień na zachodzie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami


BULT SMOGOWICZE