PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Spis zwierząt to coroczny obowiązek. Nie przegap tego terminu

Spis zwierząt to coroczny obowiązek. Nie przegap tego terminu

Autor: Emilia Gromczak 2021-11-12 14:25:08
Spis zwierząt

Spis zwierząt jest corocznym obowiązkiem. Każdy kto posiada owce, kozy i świnie musi dokonać ich spisu najpóźniej do 31 grudnia. Spis obejmuje liczbę i numery identyfikacyjne.

Zgodnie z ustawą z 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, każdy posiadacz trzody chlewnej, owiec i kóz ma obowiązek dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, co najmniej raz na dwanaście miesięcy, najpóźniej do 31 grudnia. Nie zapomnijmy o tym.

Obowiązkowy spis zwierząt

Każdy posiadacz owiec, kóz i świń raz w roku ma obowiązek dokonać spisu zwierząt przebywających w jego gospodarstwie. Jest to ustanowione ustawą z 2 kwietnia 2004 r. o systemiespis zwierząt świnie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zgodnie z nią każdy posiadacz trzody chlewnej, owiec i kóz ma obowiązek dokonania spisu, co najmniej raz na dwanaście miesięcy. Należy to zrobić najpóźniej do 31 grudnia. Spis obejmuje liczbę i numery identyfikacyjne zwierząt przebywających w stadzie.

Spis owiec, kóz i świń 

Obowiązkowy spis zwierząt obejmy owce, kozy oraz świnie. Owce, kozy i świnie spisuje się raz na dwanaście miesięcy (nie później niż 31 grudnia). W przypadku owiec i kóz ustaloną liczbę zwierząt umieszcza się w księdze rejestracji stada danego gatunku. Z kolei liczbę świń umieszcza się w księdze rejestracji stada oraz przekazuje kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dnia sporządzenia spisu. Spis świń może odbyć się drogą elektronicznej za pośrednictwem aplikacji Portal IRZplus. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa szczególnie rekomenduje taki sposób składania spisu.

Jednak w wyjątkowych sytuacjach spis zwierząt można złożyć w formie papierowej w biurze powiatowym właściwym dla adresu wskazanego w ewidencji producentów lub przekazać pocztą. Formularze papierowe dostępne są w biurach powiatowych, a wersja do samodzielnego wydruku dostępna jest w Dokumentach dotyczących Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. 

.Czytaj także: Koza – wszystkożerny ssak. Czym ją karmić, by hodowla efektywna?

sodr.pl/fot.pixabay.com 


Autor: Tomasz Racki

Umowa o dożywocie wciąż popularna. Kto je zawiera?


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synpotyk IMGW: W niedzielę stabilizacja pogody


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 21 i 22 maja


BULT SMOGOWICZE