PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Spis powszechny: Pierwsze dane poznamy na początku 2022 roku

Spis powszechny: Pierwsze dane poznamy na początku 2022 roku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-23 15:26:17
Spis powszechny

Spis powszechny, a dokładnie jego pierwsze wyniki poznamy na początku 2022 roku, w drugim lub trzecim jego tygodniu. Spisano rekordowo dużo mieszkań – 95 procent.

Spis powszechny rekordowy pod wieloma względami

Prezes GUS Dominik Rozkrut w rozmowie z PAP przyznał, że pierwsze wyniki zakończonego we wrześniu spisu powszechnego będą opracowane na początku roku, ale ich upublicznienie ma nastąpić na konferencji planowanej na II-III tydzień stycznia.

Nigdy pierwszych danych ze spisów tak szybko nie podawano . Ten spis powszechny był wyjątkowy, w mojej ocenie był to jeden z najnowocześniejszych spisów na świecie. Zastosowaliśmy wiele metod dotąd niestosowanych w spisach powszechnych.

– podkreślił Rozkrut.

Spis powszechny głównie przez Internet

Prezes GUS wyjaśnił, że dotąd spis powszechny opierałNarodowy Spis Powszechny 02 się przede wszystkim na rachmistrzach spisowych. W zakończonym na koniec września spisie ograniczono liczbę rachmistrzów, którzy osobiście chodzili po domach.

Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej zabiegani, zajęci, jesteśmy coraz krócej w domach, dlatego nie było sensu wysyłać rachmistrzów po to, aby nikogo nie zastali.

– powiedział Rozkrut.

Dominik Rozkrut wyjaśnił, że w zakończonym spisie rolnym i powszechnym postawiono na nowoczesne środki komunikacji i metody spisowe: rachmistrzowie dzwonili do ludzi, działała infolinia spisowa, można się był spisać przez internet. Dodał, że organizacja spisu rolnego i powszechnego kosztowała w sumie 600 mln zł.


Jest to taka sama kwota jak w spisie przed 10 laty, a biorąc pod uwagę inflację, de facto wydaliśmy mniej niż przed 10 laty

– podkreślił.

Czytaj także: Powszechny Spis Rolny – są pierwsze dane


Spis powszechny i rolny na podobnych zasadach, ale również z karami

W spisie rolnym i powszechnym GUS wykorzystał te same aplikacje i rozwiązania teleinformatyczne. W zakończonym z końcem września spisie powszechnym wzięło udział 95 proc. mieszkań.

To bardzo wiele, więcej niż w zakończonym rok temu spisie powszechnym w Stanach Zjednoczonych.

– powiedział PAP Rozkrut.

Poinformował, że nie można jeszcze wskazać liczby ludzi, którzy wzięli udział w spisie. W spisie rolnym wzięło udział 98 proc. gospodarstw.
GUS wysłał do sądów w całym kraju 300 wniosków o ukaranie osób, które odmówiły udziału w spisie.

Są to te osoby, które odmawiały rachmistrzom podawania danych. Otrzymywaliśmy nawet listy od osób, które pisały, że są wolnymi osobami i nie mają obowiązku spisowego. Wzory takich pism krążyły w internecie. Autorzy tych listów są w gronie osób, wobec których złożono 300 wniosków do sądów.

– powiedział Rozkrut.
Odmowa udziału w spisie jest czynem zabronionym. Podlega odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 57 ustawy o statystyce. Grozi za to grzywna do 5000 zł.

W ostatnim spisie powszechnym pytano m.in. o charakterystykę demograficzną, aktywność ekonomiczną, wykształcenie, migracje, charakterystykę etniczno-kulturową i o zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie było pytań o zarobki, dochody czy o stan majątkowy.

PAP/fot.gus.gov.pl