PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Skansen w Sierpcu zaprasza na wykopki

Skansen w Sierpcu zaprasza na wykopki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-02 12:27:08
wykopki

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 5 września na plenerowy pokaz jesiennych prac polowych „Wykopki w skansenie”. Będzie można spróbować swych sił w wykopkach, a zebrane ziemniaki zabrać do domu. Pokazom towarzyszył będzie kiermasz m.in. rękodzieła.

A może na wykopki?

Jak poinformował w środę Jarosław Asztemborski z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, kopanie ziemniaków podczas planowanych na najbliższą niedzielę „Wykopków w skansenie” będzie odbywało się m.in. z udziałem grupy rekonstrukcyjnej przebranej w dawne, regionalne stroje oraz z użyciem autentycznych, dawnych narzędzi i maszyn.

„Na polu, które jest częścią skansenu, będzie pracowała kopaczka konna. Ziemniaki kopane będą też za pomocą motyk. Każdy chętny będzie mógł przyłączyć się do wykopków i zabrać ze sobą do domu tyle ziemniaków, ile uda się mu wykopać” – powiedział PAP Asztemborski. Dodał, iż dawne zajęcia i zwyczaje związane z okresem jesiennym będą prezentowane także w poszczególnych zagrodach, np. kiszenie kapusty, gręplowanie wełny czy przygotowanie ziół.ochrona ziemniakow 0098

Jak zapowiada Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w trakcie „Wykopków w skansenie” zaplanowano również jesienne warsztaty plastyczne dla dzieci oraz plenerowy kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. Wydarzeniom tym towarzyszyć będą występy „Wiejskiej Kapeli Pana Jacka”. W intencji rolników i udanych zbiorów odprawiona zostanie msza święta w zabytkowym kościele z Drążdżewa.

Czytaj także: Awokado – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Piękny jubileusz

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia. W tamtejszym skansenie, który zajmuje powierzchnię ok. 60 ha, znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne budynki, w tym kościół, kuźnia i karczma. Najstarszy z prezentowanych zabytków to chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy stałe, w tym rzeźby ludowej i transportu dworskiego. Jedną z ekspozycji są również wnętrza dworskie z końca XIX i początku XX wieku.

W plenerach i we wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego skansenu powstawały znane polskie filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

Na terenie skansenu Muzeum Wsi mazowieckiej w Sierpcu znajduje się amfiteatr oraz stajnia. Działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem. Dostępna jest również ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z ponad stu gatunkami i odmianami drzew oraz krzewów. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.