PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Satelitarna uprawa pól? Współpraca Grupy Azoty S.A. oraz SatAgro

Satelitarna uprawa pól? Współpraca Grupy Azoty S.A. oraz SatAgro

Autor: Świat Rolnika 2016-12-12 16:04:07
Satelitarna uprawa pól? Współpraca Grupy Azoty S.A. oraz SatAgro

8 grudnia 2016 roku spółki Grupa Azoty S.A. oraz SatAgro podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie dostarczania usług informatycznych z zakresu rolnictwa precyzyjnego.

 

Obie firmy rozmawiają na temat współpracy. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie.

 

– Chcemy mocniej wejść w projekty innowacyjne i nowe technologie. Zgodnie z naszą strategią działania w obszarze Agro zależy nam nie tylko na dostarczaniu najlepszej jakości nawozów dla polskiego rolnictwa ale także na dzieleniu się wiedzą z przedsiębiorcami rolnymi. Wsparcie naszych najlepszych klientów usługą informatyczną SatAgro, która bazuje na automatycznie przetwarzanych danych satelitarnych z pewnością może przysłużyć się do optymalnego wykorzystania zarówno nawozów azotowych, jak i środków ochrony roślin. Takie rozwiązania niewątpliwe wpływają na obniżenie kosztów produkcji rolnej oraz na zmniejszenie jej wpływu na środowisko – poinformował Mariusz Bober, prezes Zarządu Grupy Azoty.

 

Po ściągnięciu aplikacji na komputer czy tablet rolnik będzie mógł analizować dane dotyczące swojego pola na podstawie zdjęć satelitarnych. Innowacyjny system ma umożliwiać bieżące monitorowanie rozwoju upraw, obserwowanie skutków pogody i zabiegów agronomicznych, a także generowanie map aplikacyjnych umożliwiających precyzyjne sianie, nawożenie oraz opryski ochronne.

 

– Rozwiązanie to wydaje nam się na tyle ciekawe i perspektywiczne, że wspólnie rozważamy zaangażowanie kapitałowe w ten projekt – dodał Mariusz Bober.

 

Spółka SatAgro otrzymała w listopadzie bieżącego za swój projekt nagrodę "Diamenty Polskiej Chemii" w kategorii startup podczas V edycji Chemical Industry Summit & Awards Gala organizowanej przez Executive Club. Projekt otrzymał również złoty medal Polagra Premiery oraz jako jeden z dziesięciu, we wrześniu bieżącego roku był prezentowany w Pałacu Prezydenckim w ramach inicjatywy "Startupy w Pałacu".

 

– Bardzo cieszymy się na współpracę z Grupą Azoty. Jesteśmy przekonani, że nasze usługi dobrze uzupełnią ofertę Grupy Azoty, zarówno w zakresie optymalnego użycia nawozów, jak i innych zastosowań obserwacji satelitarnej. Doceniamy także, że tak duża firma zdecydowała się na partnerską współpracę z polskim start-upem – zaznaczył Przemysław Żelazowski, Założyciel i Prezes Zarządu SatAgro.

 

Serwis SatAgro daje dostęp do obserwacji satelitów produkcji NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej i prywatnych operatorów. Przetwarza dane osobno dla każdego z pól i dostarcza informacje dające szansę na bardziej efektywne zarządzanie gospodarstwem, bieżące monitorowanie rozwoju upraw, tworzenie mapy aplikacyjnej do precyzyjnego siania, nawożenia i oprysków, a także analizowanie skutków zabiegów agronomicznych poprzez indeksy opisujące samą roślinność jak i przebieg pogody.

 

grupaazoty.com/AZK/Fot. pixabay.com