O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rynek sztucznego mięsa przebadany przez niemieckich naukowców

Rynek sztucznego mięsa

Rynek sztucznego mięsa został tematem badań niemieckich naukowców. „Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego konsumenci wybierają te alternatywy” — wyjaśnia badaczka.

Podczas gdy substytuty mięsa w Niemczech wypełniały niszę w sklepach ze zdrową żywnością lub żywnością ekologiczną, teraz salami na bazie pszenicy, sznycel tofu lub mieloną soję można znaleźć w każdym supermarkecie. „Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego konsumenci wybierają te alternatywy” — wyjaśnia badaczka Jeanette Klink-Lehmann z Instytutu Ekonomiki Żywności i Zasobów na Uniwersytecie w Bonn.

Badania ilościowe w Niemczech

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn odkryli, że obawy o środowisko nie są związane z prawdopodobieństwem spożywania substytutów mięsa. W swoim badaniu konsumenci częściej kierowali się problemami zdrowotnymi i krytykowali hodowlę przemysłową.

W ilościowym badaniu online opublikowanym w czasopiśmie Food Quality and Preference ponad 400 osób w wieku od 17 do 86 lat zostało zapytanych o ich opinie na temat zmian klimatycznych, rolnictwa i zdrowia, a także ich stosunek do substytutów mięsa i wzorców konsumpcji.

Naukowcy odkryli, że troska o środowisko nie była związana z wyższą oceną substytutów mięsa ani większą chęcią ich zakupu. „Spodziewaliśmy się, że aspekty środowiskowe będą również odgrywać rolę w zamiarze spożywania alternatywnych produktów mięsnych” – wyjaśnił współautor Nick Marcus. „Jednak nie zostało to potwierdzone”.

Rynek sztucznego mięsa zmienia się. Jednym z wyjaśnień tego nieoczekiwanego wyniku może być okres, w którym zebrano dane. Badanie sięga 2017 roku. „Dzisiaj prawdopodobnie więcej ludzi zdaje sobie sprawę z potencjalnie negatywnego wpływu spożycia mięsa na środowisko niż pięć lat temu” – dodała badaczka Jeanette Klink-Lehmann.

Rynek sztucznego mięsa w Niemczech

Ważną rolę w podjęciu decyzji odegrała troska o dobrostan zwierząt. Uczestnicy krytycznie oceniający hodowlę przemysłową byli bardziej pozytywnie nastawieni do produktów roślinnych. Taka postawa z kolei wpłynęła korzystnie na zamiar spożywania w przyszłości substytutów mięsa.

Wyraźna świadomość zdrowotna wiązała się również z większą chęcią spożywania pokarmów roślinnych. Ponadto istotny wpływ na tę decyzję miał stosunek przyjaciół i bliskich krewnych do substytutów mięsa.

W swoich rekomendacjach dla przemysłu naukowcy zachęcają firmy do zgłaszania wpływu ich produktów na środowisko. Ponadto rynek sztucznego mięsa powinna zwracać uwagę na zdrową i zbilansowaną listę składników. Ponadto, jeśli w substytutach mięsa wykorzystywane są składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja, producenci powinni zaopatrywać się w nie z gospodarstw o ​​najlepszych praktykach hodowlanych. „Dobrostan i zdrowie zwierząt są z pewnością bardzo ważne dla konsumentów” – powiedział Klink-Lehmann. „Dlatego producenci powinni wziąć te aspekty pod uwagę i odpowiednio promować swoje produkty”.

Czytaj również: Sztuczne mięso Future Meat Technologies będzie produkowane masowo?

Meatinfo.ru /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023