O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2020

Autor: Aleksandra Lipiec

Wieś i agroturystyka, to szansa dla rolników. Ryglice stawiają na tradycyjny afrodyzjak ziołowy i rozwój turystyki

Wieś i agroturystyka, to szansa dla rolników. Ryglice stawiają na tradycyjny afrodyzjak ziołowy i rozwój turystyki

Minister Rozwoju prowadzi nabór wniosków  na dofinansowanie realizacji zadań publicznych z zakresu turystyki w 2020 roku. Celem konkursu jest podnoszenie konkurencyjności sektora turystyki oraz wzmacnianie turystycznego wizerunku Polski.

Agroturystyka - tak, są na to pieniądze

Wsparcie można uzyskać na renowację i wytyczanie szlaków turystycznych, zwiększanie dostępności i bezpieczeństwa turystyki oraz rozwój terytorialnych marek turystycznych.

Dofinansowanie nie może przekroczyć 75% całkowitych kosztów realizacji zadania. Wymagany jest wkład własny finansowy podmiotu wnioskującego o dotację w wysokości minimum 10% kosztu całkowitego zadania. Budżet konkursu wynosi ponad 2,6 mln zł. Okres realizacji zadań: od 1 marca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.

O pieniądze  przeznaczone na inwestycje związane z rozwojem turystyki na pewno będą starały się władze gminy Ryglice w Małopolsce. Burmistrz Paweł Augustyn chce  tutaj przyciągnąć turystów. Niewiele jest bowiem takich miejsc w Polsce jak jego mała ojczyzna,  gdzie jak twierdzi wszystko ma swoje miejsce, w doskonale, ściśle uporządkowanej materii.

- W tym miejscu myśli same się porządkują, tutaj znajdziesz chwilę wytchnienia, tutaj odpoczniesz, nabierzesz sił. Doskonałe widoki, wspaniała przyroda, cenne zabytki, spokój, cisza i ludzie: mili, gościnni, pracowici, serdeczni, szanujący tradycję, którym nie obca jest także nowoczesność

–  mówi Paweł Augustyn.

Dlatego jednym z priorytetów burmistrza Ryglic jest właśnie rozwój infrastruktury turystycznej, tym wytyczenie i budowa nowych  tras,  zarówno pieszych jak rowerowych wędrówek. Jak podkreśla ważne jest też zbudowanie wizerunku gminy, jako miejsca przyjaznego da turystów.

Afrodyzjak lepszy niż wiagra. Tradycja na wsi

W przypadku gminy Ryglice, zdaniem specjalistów z Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki, nie tylko rzemiosło, rolnictwo, czy agroturystyka, powinny być kołem zamachowym rozwoju lokalnego. Trzeba zwrócić uwagę na tradycje, w których poczesne miejsce zajmuje kult świętego Walentego i miłość, której on patronuje. We wsi  Lubcza znajduje się kościół pod wezwaniem świętego Walentego, nazwa tej miejscowości to również nazwa zioła, które w tradycji ludowej jest uznawane powszechnie jako afrodyzjak.

– Lepszy niż wiagra

– przekonują miejscowi.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że od lat odnotowuje się tutaj największą w powiecie liczbę urodzeń, zdrowych dzieci.

- Noworodki, które przychodzą tutaj na świat wyróżniają się wagą, wzrostem oraz wysokim stopniem zdrowotności. Pozwala to formułować interesujące programy turystyczne wsparte takimi argumentami jak: czyste powietrze, dobra jakość wody pitnej, sprzyjające warunki klimatyczne gminy, zdrowa, nieskażona żywność bogata w witaminy i mikroelementy, a do tego pogodne usposobienie Rygliczan i serdeczność dla każdego przybysza

– twierdza specjaliści z PART.

Gmina Ryglice znajduje się w południowo-wschodniej części powiatu tarnowskiego. Urozmaicona rzeźba terenu, niezwykłe miejsca widokowe na Beskid Niski, Beskid Sądecki, Pogórze Rożnowskie i Tatry zachęcają do inwestycji stanowiących bodziec do przyjazdu właśnie tutaj amatorów czynnego wypoczynku.

swiatrolnika.info 2023