PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ruchoma szopka na Jasnej Górze – w tym roku "po włosku"

Ruchoma szopka na Jasnej Górze – w tym roku "po włosku"

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-22 20:30:00
szopka na Jasnej Górze

Ruchoma szopka na Jasnej Górze została wypełniona figurkami i licznymi budynkami przywiezionymi z Neapolu.

Figurki i budynki prosto z Neapolu przywiózł jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski. Podobnie, jak dwie inne szopki na terenie klasztoru, zostanie ona otwarta w Boże Narodzenie. Już w poprzednim roku w szopce na wałach było ponad 400 figurek, w tym ok. 300 ruchomych. Postacie te wykonują różne tradycyjne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. W ruchomej szopce można usłyszeć stukanie, pukanie, piłowanie i granie. Przystają tam na dłużej dzieci, ale i dorośli nieraz podkreślają, że to dobra okazja, by przenieść się myślą i sercem do Betlejem.

Szopka na Jasnej Górze zawiera figury z Neapolu

Jak powiedział o. Kraszewski, budowana przez niego przez ostatnie dwa miesiące szopka na Jasnej Górze jest już gotowa. W tym roku zaskoczy w Boże Narodzenie pielgrzymów i odwiedzających zupełnie nową aranżacją: większą część wnętrz wypełniają ustawione przez o. Kraszewskiego budynki i figury wykonane przez włoskich rzemieślników.

Figury te w znacznej części są pogrupowane tematycznie: według czynności, zawodów czy branż. Pytany, skąd koncepcja, o. Kraszewski wskazał ręką w górę.

"On daje natchnienie. Gdy już jednego roku szopka jest postawiona, myślę już o przyszłym roku" – wyjaśnił.

"I robię to sam, całą kompozycję, np. tam, gdzie kują kowale, trzeba cały ten sprzęt złożyć, gdzie jest woda, jest praczka i łowienie ryb. To wszystko musi być powiązane tematycznie. W tym roku jest cała nowa aranżacja. Część figur jest z poprzednich lat: znalazły się w nowych miejscach" – wskazał jasnogórski dekorator.

Pytany, skąd są nowe figury, o. Kraszewski opowiedział o neapolitańskiej ul. św. Grzegorza – San Gregorio Armeno, gdzie znajdują się pracownie wykonujących szopki artystów i gdzie co roku, pod koniec listopada, odbywają się słynne targi szopek.

"W tym roku byłem w Neapolu, pojechałem specjalnie zobaczyć. Można dostać te rzeczy przez internet, nawet kupić na allegro. Choć są bardzo drogie. O, na przykład ta figurka, kobiety: ona czeka, aby złapać mysz, która wychodzi z dziury. To jest wszystko napędzane elektrycznie. I te wszystkie figurki i budynki są włoskie" – podkreślił o. Kraszewski.

W szopce znajduje się ok. 300 ruchomych figurek

Wskazał, że część szopkiszopka na jasnej gorze po lewej stronie od jej wejścia opiera się o starsze, choć również na nowo zaaranżowane ruchome figury: w polskich strojach, pochodzące z Bochni, grupę paulinów – w strojach uszytych przez specjalistkę z Wieliczki, a także grupę koncertujących aniołów – z Niemiec.

Już w poprzednim roku w szopce na wałach było ponad 400 figurek, w tym ok. 300 ruchomych. Postacie te wykonują różne tradycyjne czynności: pracują, gotują, sprzątają, rozmawiają. W ruchomej szopce można usłyszeć stukanie, pukanie, piłowanie i granie. Przystają tam na dłużej dzieci, ale i dorośli nieraz podkreślają, że to dobra okazja, by przenieść się myślą i sercem do Betlejem.

Poza nią, na Jasnej Górze, powstały już niemal szopki na dziedzińcu i w bazylice jasnogórskiej. Przed wejściem do jasnogórskiej bazyliki, podobnie jak w poprzednich latach, stanie tradycyjna „betlejemka”.

„Chatę przed bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym, którzy kiedyś zbudowali ten drewniany dom a teraz rokrocznie przyjeżdżają, by składać poszczególne elementy” – przypomniał o. Kraszewski.

„Chata co roku jest taka sama, ale zmienia się aranżacja wnętrza” – zastrzegł.

Drewniana chata stojąca na dziedzińcu, przed wejściem do bazyliki to główna bożonarodzeniowa szopka na Jasnej Górze, gdzie tradycyjnie po pasterce przeniesiona zostaje figura Dzieciątka Jezus. Są w niej umieszczane dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek.

Przypomnijmy też, że jedna z największych szopek bożonarodzeniowych stanęła w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jakiś czas temu montaż jednej z największych w Polsce szopek bożonarodzeniowych rozpoczęli bernardyni we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czytaj też: Kolędy i pastorałki w formie rękopisów z XVI wieku we Wrocławiu

PAP/fot. fb TVP Polonia/fot.pixabay