PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rolniczy Uber? Innowacyjny pomysł indyjskich rolników

Rolniczy Uber? Innowacyjny pomysł indyjskich rolników

Autor: Świat Rolnika 2016-10-25 05:31:38
Rolniczy Uber? Innowacyjny pomysł indyjskich rolników

Uber to nielicencjonowana taksówka, którą zamawiamy przy pomocy aplikacji w telefonie. Po małych modyfikacjach idea została zaadoptowana przez indyjską firmę rolniczą.

 

O rolniczym Uberze piszą już media na całym świecie. Wystarczy wyciągnąć z kieszeni komórkę, wskazać swoją lokalizację i zamówić usługę – na przykład koszenie łąki lub zasianie pola. Choć aplikacja działa w Indiach dopiero od miesiąca, robi furorę.

 

Indyjska firma Mahindra ma póki co do dyspozycji flotę liczącą kilkadziesiąt maszyn. Ich liczba jednak sukcesywnie się zwiększa. Do pracy przyłączają się prywatni rolnicy. Ich oferty pojawiają się w aplikacji po uprzednim podpisaniu umowy, w której zobowiązują się przekazywać Mahindrze każdorazowo 10 procent zarobku.

 

Koncepcja rolniczego Ubera tak dobrze przyjęła się w Indiach, ponieważ większość tamtejszych producentów rolnych nie posiada sprzętu. W przełożeniu na polskie realia ciągnik w tym rejonie kosztuje około 12 tysięcy złotych, podczas gdy średni dochód rolnika na miesiąc wynosi około 700 złotych. Ile zatem kosztuje usługa talerzowania zamówiona przez aplikację? Tylko od 23 do 40 złotych.

 

System natrafia jednak na spore problemy. Ponad 90 procent obszarów wiejskich Indii nie ma dostępu do internetu, dlatego firma szybko uruchomiła infolinię, przez którą przyjmuje większość zgłoszeń. Na razie rolniczy Uber działa tylko w stanie Karnataka, lecz właściciele zachęceni dotychczasowym sukcesem zamierzają wprowadzić usługę w całym kraju.

 

Czy taki projekt sprawdziłby się w Polsce? Ciekawi jesteśmy Państwa zdania na ten temat.

 

farmer.pl/McD/Fot. freeimages.com