PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rolnicy zmierzają do Matki. Jasnogórskie Dożynki

Rolnicy zmierzają do Matki. Jasnogórskie Dożynki

Autor: Anna Kołcon 2017-08-31 14:34:16
Jasna Góra

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbędzie się w dniach 2-3 września na Jasnej Górze pod hasłem "Do naszej Matki i Królowej". Obchodom towarzyszyć będzie XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbędzie się w dniach 2-3 września na Jasnej Górze pod hasłem "Do naszej Matki i Królowej". Obchodom towarzyszyć będzie XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

 

Rolnicze rodziny z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę z intencją dziękczynną w roku Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Ogólnopolskie dziękczynienie za tegoroczne plony jest okazją do wdzięczności za zebrane owoce ziemi.

 

Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim, czyli spotkaniu rolników z całej Polski, towarzyszyć będzie XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

 

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie jest jedną z największych w regionie śląskim i jedną z największych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym. Każdego roku obecnych jest na niej ponad 400 wystawców. Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorami są Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie wraz z Urzędem Miasta Częstochowa.

 

Program Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników na Jasną Górę:

2 września, sobota

  • godz. 19.00 - Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników, bazylika jasnogórska
  • 21.00 - Apel Jasnogórski - przewodniczy abp senior Staniisław Nowak, Kaplica Matki Bożej
  • 21.30 - Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich
  • 23.00 - Czuwanie modlitewne
  • 24.00 - Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
  • Po Mszy św. czuwanie modlitewne

3 września, niedziela

  • 04.00 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
  • 8.00-10.45 - Wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych
  • 11.00 - Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Msza św. będzie transmitowana przez 1. Program Telewizji Polskiej oraz przez Radio Katowice.


Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie odbędzie się na deptaku II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, na terenie Placu Biegańskiego oraz na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki przy III Al. Najświętszej Maryi Panny oraz Al. Sienkiewicza. Stoiska będą otwarte od godz. 8.30 do 18.00.

 

W programie wystawy są przewidziane targi: nasienne, paszowe i pszczelarskie. Prezentowane będą rolnicze maszyny i narzędzia, mikroinstalacje OZE, drobny inwentarz, a także zabytkowe maszyny rolnicze. Swoją ofertą, adresowaną do rolników pochwalą się instytucje rządowe i agencje rolnicze. Pokażą się lokalne grupy działania i zagrody edukacyjne, można będzie kupować i próbować produkty tradycyjne i lokalne, a na kiermaszach mają być sprzedawane także kwiaty i krzewy ozdobne. Na estradzie zaprezentują się krajowe i zagraniczne zespoły folklorystyczne.

 

jasnagora.com/AZK/Fot. pixabay.com