PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rolnicy zablokowali holenderski rezerwat przyrody Wierdens Veld!

Rolnicy zablokowali holenderski rezerwat przyrody Wierdens Veld!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-09-17 09:30:00
Rolnicy

Dziesiątki traktorów zablokowały rezerwat przyrody Wierdense Veld w czwartek rano. Rolnicy zamknęli wejście do De Schaapskooi w Nijverdal, gdzie trwają prace nad rekultywacją przyrody z obszaru Natura 2000.

Rolnicy uważają, że inwestycja jest marnotrawstwem pieniędzy podatników i poza tym zagraża ich przyszłości

Holenderscy rolnicy uważają, rekultywacja przyrody i związane z nią koszty w wysokości 40 milionów euro nie mają sensu. Dla podatnika to marnotrawstwo pieniędzy, przyroda zbyt mało skorzystałaby z prac rekultywacyjnych, które dodatkowo zagrażają przyszłości rolników.

To jest powód tej akcji protestacyjnej dla rolników. Mamy nadzieję, że władze poważnie przyjrzą się raportowi fundacji Agrifacts. Potwierdza on nasze podejrzenie, że nie brano pod uwagę tańszych i mniej drastycznych rozwiązań usprawniających gospodarkę wodną na tym terenie

– powiedział jeden z protestujących rolników.

Czytaj też: Koncern tytoniowy BAT negocjował łapówkę dla dyktatora?

Rolnicy na pobliskich obszarach mogą zostać wykupieni w celu odnowy przyrody

Na obszarze Natura 2000 Wierdense Veld znajdujeRolnicy 027 się unikalny kawałek wciąż aktywnego torfowiska wysokiego, a ponadto wciąż się tam odradza. Ponieważ Wierdense Veld jest poważnie wyschnięty, potrzebne są środki, aby przywrócić przyrodę.

Konsekwencją tej decyzji jest to, że rolnicy na tym obszarze muszą przestawić się na rolnictwo bardziej włączające przyrodę lub ewentualnie zostać wykupieni w celu przeprowadzenia niezbędnej odnowy przyrody. Budzi to w okolicy wiele emocji.

Uwierz mi, to decyzja, która naprawdę nie dawała mi spać w nocy. Dotyczy to firm rodzinnych, które działają tu od lat, ale po wielu badaniach wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest ponowne zwilżenie terenu. Rząd centralny i Bruksela wskazały, że tak musi być, więc staramy się jak najlepiej realizować to zadanie wspólnie z okolicznymi mieszkańcami. Całkowicie rozumiem, że to budzi emocje

– powiedział zastępca Overijssel Gert Harm ten Bolscher.

nieuweoogst.nl/fot.Twitter