O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Robaki jedzące plastik odkryte przez naukowców. To może być przełom

robaki jedzące plastik

Naukowcy zidentyfikowali robaki jedzące plastik. Potrafią one przeżyć na jednym z popularnych tworzyw sztucznych – polistyrenie. 

To prawdopodobnie zasługa bakterii w ich jelitach, a wykorzystanie działających w nich enzymów może pozwolić na przetwarzanie plastiku na masową skalę. Badacze z University of Queensland, na łamach periodyku „Microbial Genomics” opisali nietypową i wyjątkowo obiecującą zdolność pewnego robaka.

Drewnojady, czyli robaki jedzące plastik

Jak zauważyli, hodowany często jako pokarm dla zwierząt, zwany czasami superrobakiem drewnojad (Zophobas morio) doskonale radzi sobie z trawieniem jednego z popularnych tworzyw sztucznych – polistyrenu. Naukowcy hodowali te robaki na trzech różnych dietach – na otrębach, polistyrenie lub bez jedzenia.

„Odkryliśmy, że superrobaki karmione tylko polistyrenem nie tylko przetrwały, ale na dodatek przybrały nico na wadze – donosi dr Chris Rinke, autor eksperymentu. - Wskazuje to, że robaki te mogą pobierać energię z polistyrenu, prawdopodobnie z pomocą bakterii żyjących w ich jelitach” – dodaje.

Rewolucja w recyklingu

Badania genetyczne pozwoliły już na odnalezienie kilku enzymów odpowiedzialnych za nietypową umiejętność drewnojada.

W dłuższej perspektywie australijski zespół zamierza wykorzystać te informacje do syntezy enzymów, które będą rozkładały plastik na masową skalę, w specjalnych przetwórniach.
Teraz, w celu prowadzenia dalszych badań, planują hodowanie jelitowych bakterii robaka w laboratorium.

„Superrobaki są jak małe centra recyklingu – rozdrabniają plastik w swoich otworach gębowych, a potem karmią nim bakterie w jelicie. Produkty pochodzące z tych reakcji można wykorzystać do wytwarzania wysokojakościowych substancji, takich jak bioplastiki” – mówi dr Rinke.

„Możemy więc myśleć o tym, jak zwiększyć skalę tego procesu do poziomu potrzebnego do stworzenia całego zakładu przetwórczego” – dodaje współpracująca z badaczem Jiarui Sun.Czy robaki jedzące plastik zrewolucjonizują rynek recyklingu?

Czytaj także: Kręci nas recykling: Zebrane tony odpadów i posadzone drzewa

PAP/fot. wikimedia


 

swiatrolnika.info 2023