O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rezurekcje, czyli wielkanocna tradycja Kościoła Katolickiego

Rezurekcje

Rezurekcje to procesje w Kościołach Katolickich odbywające się w Wielkanoc, ku upamiętnieniu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Obrzęd jest również wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego. Procesja powinna wyjść na zewnątrz kościoła i okrąż kościół nawet i trzy razy. procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż ze stułą koloru czerwonego (królewska purpura) oraz figura Jezusa Zmartwychwstałego.

Historia rezurekcji

Rezurekcje mogą się odbywać w Wielką Sobotę, czyli w Wigilie Paschalną, albo w Niedzielę Wielkanocną przed mszą świętą. Jednakże, uroczystość musi się odbyć przed świtem. Obecnie w Polsce Kościół odchodzi od odprawiania procesji rezurekcyjnej rano. Podczas procesji na zakończenie Wigilii Paschalnej pomija się kończące mszę pozdrowienie, błogosławieństwo i formułę pożegnania wiernych.. Na zakończenie modlitwy po Komunii św. diakon lub kapłan wraz z asystentem zanosi Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji, zwanej świętem Grobu Pańskiego.

Rezurekcja to także osobna Msza św. W Poranek Wielkanocny. Jest ona wyjątkowo specyficzna, ponieważ występuje jedynie w Polsce. Najwcześniejsze wzmianki o niej pochodzą z tzw. Zapisków o cudach z roku 1148 z Płocka.

Po przeprowadzeniu okadzenia wykonywane są uroczyste śpiewy i pouczenie o ważności procesji. Ksiądz następnie bierze monstrancję i śpiewa Wesoły nam dzień lub Chrystus zmartwychwstan jest. Po okrążeniu kościoła ustawia się krzyż i figurę Zmartwychwstałego obok ołtarza, a kapłan intonuje śpiew Te Deum.

Rezurekcje w tradycji kościelnej

Rezurekcje odprawiane rano mają trochę inny przebieg. W Wielką Sobotę wystawią się Najświętszy Sakrament w celu adoracji. Monstrancja na ten czas nie jest ozdobiona welonem. W czasie adoracji nie śpiewa się pieśni ku czci Męki Pańskiej, można adorować w ciszy lub śpiewać pieśni wielkanocne i eucharystyczne. Można odmawiać chwalne części różańca. Podczas wyznaczonej godziny rozpoczęcia rezurekcji, ksiądz wraz z pomocą udaje się do Grobu, a wierni śpiewają.

Następnie jest pouczenie jak w klasycznej wersji rezurekcji. Po powrocie spod kościoła, który został okrążony raz bądź 3 razy ustawia się figurę Jezusa obok ołtarza i Ciało Boże na ołtarzu. Następuje śpiewanie pieśni takich jak: Przez Twoje święte zmartwychwstanie albo Przed tak wielkim Sakramentem. Następnie kapłan śpiewa Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja na co wierni odpowiadają „Ze zmartwychwstania Twojego, Chryste. Alleluja”.  Następnie jest modlitwa, a po niej błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Czytaj również: Poniedziałek Wielkanocny, drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

dziedzictwo.ekai.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023