PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rękawka – średniowieczna wielkanocna krakowska tradycja

Rękawka – średniowieczna wielkanocna krakowska tradycja

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-17 15:00:00
Rękawka

Rękawka to polska tradycja obchodzona w Krakowie w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Tradycja odżyła w XXI wieku i odbywa się corocznie.

Wcześniej mieszkańcy wspinali się na jeden z kopców Krakowa i zrzucali z niego jajka, jabłka i monety. Ludzie wierzyli, że te działania pomogły im zadowolić duchy zmarłych. Dziś to święto z jarmarkami i atrakcyjnymi rekonstrukcjami historycznymi. Zazwyczaj impreza odbywa się na Kopcu Krakusa znajdującym się na krakowskim Podgórzu. Kopiec ten uważany jest za grobowiec mitycznego założyciela Krakowa, legendarnego króla Krakusa.

Rękawka w historii

Choć dziś uważana jest za krakowską tradycję wielkanocną (obchodzoną we wtorek po Niedzieli Wielkanocnej), Rękawka wywodzi się właściwie z pogańskich obrzędów wiosennych, zwłaszcza Dziadów – przedchrześcijańskiej tradycji obcowania ze zmarłymi, których uważano za strażników płodności i reprodukcji. Odbywa się na i wokół Kopca Krakusa – najstarszej i najbardziej tajemniczej budowli miasta.

Przez wieki tradycja polegała na oddawaniu czci zmarłym przez toczenie chleba, jajek, bajgli i monet po zboczu kopca do tłumów znajdujących się poniżej. Po stoku kopca co możniejsi toczyli jajka, szewskie placki, obwarzanki, bułki, jabłka, pierniki, wprost w ręce chłopców i gawiedzi. Podobne zwyczaje odbywają się w wielu krajach m.in. w Anglii, Niemczech, Rosji. Za przykłady mogą uchodzić: skandynawskie Äggrullning, angielskie Egg rolling, czy niemieckie Ostereierschieben w pobliżu Budziszyna.

rękawka

Skąd nazwa Rękawka?

Tradycja podaje, że ziemię na kopiec noszono w rękawach i stąd wzięła się nazwa "Rękawka". W rzeczywistości nazwa może pochodzić od prasłowiańskiego słowa o znaczeniu związanym z pochówkiem (starosłowiańskie raka – grób). W okresie zaboru austriackiego obchody zostały zakazane. Zamknięto nawet dojście na kopiec, a władze planowały w tej okolicy budowę fortu artyleryjskiego. Tradycja odżyła w XXI wieku i odbywa się corocznie.

Dziś tradycja przekształciła się w zgromadzenie średniowiecznych rekonstruktorów, którzy przyjeżdżają z całej Polski, aby założyć słowiańskie obozowisko wokół Kopca, którego celem jest autentyczność stroju uczestników, zajęć, schronienia i jedzenia (którego goście mogą spróbować). Odbywają się tam warsztaty dotyczące zwyczajów historycznych i rzemiosła, strzelanie z łuku i inne gry historyczne dla dzieci, a także sprzedaż strojów, wyrobów i pamiątek historycznych.

Czytaj też: Kraków przygotował kulturalną ofertę na nadchodzącą Wielkanoc

wikipedia/fot.wikimedia,Ricardo77,Mach240390


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


BULT SMOGOWICZE