O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Przetwory pomidorowe cieszą się popularnością i są niezwykle zdrowe!

Przetwory pomidorowe

Przetwory pomidorowe cieszą się wśród konsumentów niesłabnącym zainteresowaniem, a mają one pod pewnymi względami przewagę nad surowym warzywem. Pomidor jest również ulubionym warzywem polaków, także w świeżej postaci.

Pomidor ma działanie antynowotworowe i prozdrowotne

Przetwory pomidorowe produkowane są na całym świecie, a pomidor zwyczajny występuje w niezliczonej ilości odmian. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług owoc pomidora, co oczywiste, to warzywo. Jest niskokaloryczny, bogaty w wiele cennych witamin, jak C czy A, mikroelementów, a kolor nadają im barwniki. W zależności od ich ilości, mamy do czynienia z pomidorami czerwonymi, żółtymi, białymi czy nawet czarnymi. Barwniki te nie nadają jedynie koloru – są to bowiem bardzo silne antyoksydanty, działające prozdrowotnie likwidując wolne rodniki. W pomidorach występują najliczniej antocyjany i karoteny. Te pierwsze nadają pomidorom kolor od czerwonego do fioletowego, dlatego najwięcej znajdziemy ich w odmianach czarnych, stworzonych z resztą właśnie po to, aby zawartością cennych antocyjanów dorównywały ciemnym owocom i warzywom, jak na przykład śliwka, wiśnia, bakłażan czy czerwona kapusta. Kolejną grupą barwników są wspomniane karoteny. Grupa ta ma również właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu ich spożywanie wpływa na ochronę komórek, a co za tym idzie, ma działanie na przykład antynowotworowe. Najciekawszym z karotenów bez wątpienia jest likopen, w który bogaty są przetwory pomidorowe.

Zobacz także: Konserwy mięsne coraz chętniej kupowane przez konsumentów

Likopen – cenny składnik przetworów z pomidorów

Warzywa i owoce pod postacią surową uchodzą za te najzdrowsze, przetwory pomidorowea obróbka cieplna sprawia zwykle, że cenne właściwości zdrowotne są zmniejszone, lub całkowicie zanikają poprzez rozkład wartościowych substancji. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o likopen – przetwory pomidorowe są nie tylko bogate w ten składnik, ale jego stężenie jest jeszcze większe, niż w przypadku świeżych warzyw. Pomidor po obróbce cieplnej jest więc pod tym kątem jeszcze zdrowszy, niż surowa postać.

Przetwory pomidorowe popularniejsze od świeżych warzyw

Popularność przetworów pomidorowych widzimy wśród konsumentów, którzy znacznie chętniej (nawet dwukrotnie) sięgają po nie niż po świeże warzywa. W dobie koronawirusa trend ten jeszcze się umocnił – konsumenci zwrócili się w stronę produktów, które można dłużej przechowywać, podobnie było na przykład z konserwami mięsnymi, których sprzedaż znacznie wzrosła w stosunku do świeżego mięsa. Niemal 60% produkcji przeznaczana jest na przetwórstwo, Polska znajduje się w czołówce producentów europejskich. Nasze warzywa są aromatyczne, smaczne, a świeże możemy spotkać coraz częściej na rynkach europejskich, na przykład w sklepach niemieckich. Mimo dużej produkcji, popyt jest wysoki, a przetwory pomidorowe (na przykład sosy, koncentraty, keczupy) produkowane w Polsce wciąż wymagają najczęściej importu pomidorów z zagranicy.

Rynek pomidora w Polsce

Rynek wydaje się więc stabilny, a mimo przejściowego wzrostu cen warzyw spowodowanego koronawirusem, sektor ten był jednym z najmniej dotkniętych, miedzy innymi właśnie ze względu na to, że przetwory pomidorowe są bardzo popularne i chętnie kupowane. Warto więc postawić na uprawę pomidora, popyt jest stabilny, rynek wciąż nienasycony, a także wciąż można go rozbudować – jak choćby o ciekawostki, jakimi są wspomniane wcześniej czarne pomidory.

food-info/Sigma-Aldrich/fresh-market/inhort/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023