PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Prezes PGE dla "Pulsu Biznesu": Nie oddamy pola zagranicy

Prezes PGE dla "Pulsu Biznesu": Nie oddamy pola zagranicy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-21 14:00:00
PGE

Najbliższe dwa lata dla energetyki węglowej na pewno będą rentowne, ale docelowo węgiel musi zostać zastąpiony przez atom – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Prezes największej polskiej firmy energetycznej w rozmowie z "Pulsem Biznesu", przyznał, że "wojna już dziś wywiera presję na ograniczanie przez Europę zużycia surowców, a dla energetyki gaz ma duże znaczenie". ,,Dzięki inwestycjom Gaz-Systemu w Baltic Pipe i terminal LNG w Świnoujściu jesteśmy jednak spokojni o dostawy spoza Rosji. Mam też nadzieję, że uda się zwiększyć krajowe wydobycie gazu" – zapewnił.

Prezes PGE wskazuje na negatywy Fit for 55

Prezes PGE zaznaczył, że "największym wyzwaniem jest jednak ciepłownictwo, które musi się zdekarbonizować i – wobec braku alternatywy – przejść właśnie na gaz".

,,Projekt pakietu Fit for 55 mocno ten scenariusz utrudnia, mamy jednak nadzieję, że Komisja Europejska twardo stąpa po ziemi. Jesteśmy za transformacją, ale sprawiedliwą i uwzględniającą polską specyfikę" – powiedział.

Pytany, jakie skutki mogą mieć ewentualne sankcje na dostawy gazu z Rosji, prezes PGE wyjaśnił, że "jeśli rosyjski gaz zostanie objęty europejskimi sankcjami, zapewne zaowocuje to, przynajmniej przejściowo, wzrostem cen energii i schłodzeniem gospodarki".

,,Niezależnie od tych sankcji, należy się dziś spodziewać poważnych zakłóceń w łańcuchach dostaw, zwyżki cen stali, a to przełoży się na wartość inwestycji - podobnie jak brak pracowników doskwierający wykonawcom. Ukraińcy pojechali przecież walczyć za ojczyznę. Spodziewam się, że odczuje to Polska i cała Europa" – dodał.

PGE

Prezes PGE: Nie oddamy pola inwestorom zagranicznym

W rozmowie padło także pytanie, czy PGE nie zmieni zdania w sprawie wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

,,Ten proces już się toczy, a jego inicjatorem jest wicepremier Jacek Sasin. To m.in. dzięki jego determinacji prace przebiegają zgodnie z harmonogramem" – podkreślił.

,,Najbliższe dwa lata dla energetyki węglowej będą na pewno rentowne. Pamiętajmy jednak, że wydzielenie aktywów konwencjonalnych do niezależnego podmiotu pozwoli nam pozyskać finansowanie inwestycji na lepszych warunkach i przede wszystkim rozwijać OZE" – ocenił.

,,Nie chcemy oddawać w tym segmencie pola inwestorom zagranicznym. Uważam, że polska energetyka musi pozostać w polskich rękach, bo to kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego" – dodał.

Dopytywany, jaki będzie model biznesowy NABE, prezes PGE zapewnił, że "NABE będzie samowystarczalna i sama będzie się finansować".

,,Pieniądze będzie wydawać na niezbędne remonty. Ma prowadzić działalność do momentu zastąpienia węgla przez atom i OZE" – dodał.

Czytaj też: Tauron Zielona Energia powołana. Będzie rozwijać OZE

PAP/fot.pixabay