PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Premier: Wprowadzamy zerowy VAT na żywność i obniżamy podatek na paliwo

Premier: Wprowadzamy zerowy VAT na żywność i obniżamy podatek na paliwo

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-11 14:33:31
VAT

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział obniżenie do zera VAT na żywność i z 23 proc do 8 proc. na paliwo.

Premier zapowiedział, że zmiany nastąpią od 1 lutego. Szef rządu stwierdził, że będzie to „fundamentalna zmiana cenowa”, a zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie. ,,Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie" – powiedział.

Obniżka VAT na paliwo

,,W drugiej tarczy antyinflacyjnej już VAT Moskwa inflacjaod 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa" – mówił premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.

,,Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie" – powiedział.

Zerowy VAT na żywność

,,Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego" – mówił.

Wskazał, że obniżenie stawki podatku do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów

Czytaj też: Premier: w ramach tarczy 2.0 zdecydowaliśmy się na obniżkę VAT na nawozy do zera

PAP/fot.KPRM,Krystian Maj