PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Pracownicy sezonowi, czyli powracające widmo włoskich rolników

Pracownicy sezonowi, czyli powracające widmo włoskich rolników

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-04-21 11:25:29
Pracownicy sezonowi

Zbiory we Włoszech są zagrożone, bo w gospodarstwach rolnych brakuje około 50 tysięcy robotników sezonowych z zagranicy – alarmuje w poniedziałek związek rolników Coldiretti. Nieobecność pracowników to wynik związanych z pandemią ograniczeń dotyczących przyjazdów. Pracownicy sezonowi, a dokładniej ich niedobór, stanowi problem europejskich rolników, który zaczął się już na długo przed pandemią koronawirusa.

Pracownicy sezonowi problemem włoskich rolników

Osoby przybywające do Włoch z krajów UE na mocy przepisów obowiązujących do końca kwietnia muszą poddać się obowiązkowej 5-dniowej kwarantannie i testowi na jej zakończenie. W przypadku przyjazdów z państw spoza UE, a to stamtąd pochodzi większość robotników rolnych, kwarantanna trwa 14 dni.

Dodatkowym problemem jest brak nowego rządowego dekretu w sprawie napływu robotników rolnych do pracy w gospodarstwach, a także kłopoty administracyjne z przedłużeniem prawa pobytu.pracownicy sezonowi wlochy 2021

Pracownicy sezonowi ściągani przez rolników

Raport rolniczej organizacji "Praca i granice w erze Covid" został ogłoszony w dniu, gdy na lotnisku w Pescarze w Abruzji wylądował samolot z pierwszą grupą obywateli Maroka, którzy będą pracować na polach w tym regionie i w kilku innych. Ich lot czarterowy zorganizowali działacze Coldiretti w momencie, gdy władze w Rabacie zawiesiły wszystkie połączenia lotnicze z Włochami. Przyniosło to poważne problemy właścicielom wielu gospodarstw rolnych, zatrudniających co roku Marokańczyków.

Według ogłoszonych danych z końcem kwietnia wygaśnie prawo pobytu 30 tysiącom zagranicznych robotników rolnych we Włoszech.

Dlatego związek rolników i producentów żywności zaapelował do rządu o przedłużenie ich prawa pobytu i wydanie dekretu, który umożliwi przyjazd do pracy 18 tysiącom obywateli państw spoza Unii Europejskiej. W przeciwnym razie, ostrzegł, zagrożone będą zbiory owoców i warzyw w momencie kluczowym dla ożywienia gospodarczego.

Czytaj także: Szczepan Wójcik: Jeśli Polska nie wykorzysta swojej szansy, zrobi to Rosja

PAP/fot. pixabay

 


Turystyka wiejska promowana na muralach. Świetna akcja POT

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:27:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 czerwca

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 09:30:00

IMGW prognozuje upalny i słoneczny poniedziałek w całym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:30:00

BULT SMOGOWICZE