O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-08-2017

Autor: Marzena Deresz

Późny ślub… i co dalej?

ślub-panna młoda

Nie da się ukryć: na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat podwyższył się wiek nowożeńców, a na wsiach jest mniej rozwodów.

Nie da się ukryć: na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat podwyższył się wiek nowożeńców, a na wsiach jest mniej rozwodów.

Pierwsze małżeństwa stanowią 81 procent, według danych GUS, wszystkich zawieranych w 2016 roku. Mediana wieku zawierania tych pierwszych formalnie potwierdzonych związków to dla kobiet 26, 4 lat, dla mężczyzn 28,4. Najczęściej przedstawiciel „płci brzydkiej” bierze ślub w 29 roku życia, tj o ponad 5 lat później niż na początku lat 90-tych. Panie natomiast mają teraz średnio 27 lat w dniu wyjścia za mąż, wobec niespełna 23 lat w roku 1990.

Przeciętne małżeństwo w naszym kraju trwa 14 lat. To niezbyt długo… Przyczyną rozpadu związku jest w naszym kraju w 70 proc. śmierć współmałżonka. Jednak niestety, blisko co trzecie polskie małżeństwo kończy się rozwodem. Należy zaznaczyć, że intensywność tego zjawiska jest dwukrotnie mniejsza na wsiach.

W 2016 roku rozpadło się w Polsce 63 tys., względem 2015 roku o 4 tys. mniej. Średni wiek rozwodników to dla mężczyzn 41 lat, a dla kobiet 39.

 

Anna Kołcon

Źródło: GUS/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023