O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Pożary traw znów się nasilają. W ostatnich dniach doszło do 3 zdarzeń

pożary traw

Ostatnio w woj. mazowieckim pożary traw na nieużytkach rolnych nasilają się coraz bardziej. Pożary zgłoszono w ostatnich dniach trzy razy.

W regionie znów nasilają się niebezpieczne pożary na nieużytkach. W ostatnich dniach strażacy z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego wyjeżdżali do trzech takich zdarzeń. Pamiętajmy o tym, że co roku w pożarach wywoływanych podpaleniem traw giną ludzi, w tym przypadkowe osoby lub strażacy. 

Pożary traw w powiecie ostrołęckim 

Pożary traw na nieużytkach rolnych zgłaszano ostatnio m.in. w miejscowości Ponikiew Mała i Czernie (gmina Goworowo) oraz w miejscowości Zabiele (gmina Rzekuń). Do akcji gaśniczych dysponowani byli strażacy ochotnicy z jednostek funkcjonujących w woj. mazowieckim. 

Przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Należy jednak pamiętać, że w rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w ubiegłym roku strażacy brali udział w gaszeniu 2,6 tys. pożarów lasów, a prawie 21 tysięcy razy gasili pożary traw.

pożary traw zagrożenie

Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone 

Pożary traw stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i przyrody. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat. Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb.

Wypalanie traw jest niedozwolone. Mówi o tym m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.). Za wykroczenia tego typu grożą surowe kary m.in. aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

Przeczytaj również: ARiMR przypomina: Wypalanie traw jest szkodliwe i karalne

eostroleka.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023