O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-04-2022

Autor: Michał Rybka

Potrawy wielkanocne, których nie może zabraknąć na Twoim stole

potrawy wielkanocne

Pyszne, pięknie przystrojone i pachnące potrawy wielkanocne to nieodłączny element świąt Wielkiej Nocy. Oto kilka z nich, które muszą znaleźć się na stole. 

To, co nas wyróżnia spośród innych narodów to przywiązanie do tradycji. Dlatego wielkanocny stół powinien być bogaty w potrawy różnego typu. Na naszych stołach nie może zatem zabraknąć tradycyjnych dań wielkanocnych, zarówno tych mięsnych i z dodatkiem jajek, jak i  wypieków. 

Tradycyjny żurek oraz dania mięsne

Zestawienie zaczyny od żurku. Ciekawostką jest, że w minionych latach żurek był potrawą przygotowywaną wyłącznie przez biedniejsze warstwy społeczne. Warstwy te przygotowywały żurek w „czystej” formie, z chlebem lub ziemniakami. Dzisiaj natomiast żurkiem zajadają się wszyscy. Polacy przygotowują go na wędzonce, mięsie i z białą kiełbasą. Oczywiście, każdy region specjalizuje się w swoim żurku, dzięki czemu możemy skosztować żur kujawski, śląski lub krakowski. To pokazuje rozmaite tradycje wielkanocne Polaków.

Kolejnym daniem, bez którego większość Polaków nie wyobraża sobie świąt Wielkiej Nocy, jest biała kiełbasa, którą przygotowuje się z mięsa wieprzowego. Do wielkanocnego jadłospisu zawitała w XVII wieku. Oprócz dodatku do żurku czy święconki stanowi osobne danie. Są różne formy przygotowania tego dania. Biała kiełbasa może być pieczona z cebulką i czosnkiem, gotowana czy zapiekana w cieście francuskim z dodatkiem chrzanu.

Kolejnym daniem wpadającym w mięsne wielkanocne potrawy jest swojska wędlina. Krucha i zarazem soczysta wędlina to świetny dodatek do kanapek. Szynka wielkanocna podawana z chrzanem, musztardą czy majonezem smakuje idealnie. 

potrawy wielkanocne

Potrawy wielkanocne – jajka

Wielkanocne potrawy to również faszerowane jajka. Jajko w naszej kulturze stanowi symbol nowego życia. Dlatego oprócz konsumpcji dekorujemy nim nasze domy. Faszerowane jajka stanowią alternatywny wariant żywnościowy do tych klasycznych, ugotowanych na twardo i podawanych z majonezem i szczypiorkiem.

Słodkie potrawy wielkanocne 

W zastawieniu nie mogło zabraknąć tradycyjnych polskich dań przygotowywanych na słodko. Na pierwszym miejscu jest oczywiście mazurek wielkanocny. Polacy pieką go na kruchym cieście. Mazurek smakuje najlepiej gdy jest przełożony kajmakową masą. Jego dekoracyjne elementy to bakalie, owoce i lukier. Choć niektórzy pieką mazurka na cieście  biszkoptowym, makaronikowym albo marcepanowym. 

Kolejny klasyczny słodki wypiek to babka wielkanocna przygotowywana według tradycji na drożdżach piekarskich lub piwnych. Jej kształt przypomina ścięty stożek i karbowaną powierzchnię. Tutaj również poszczególne regiony Polski pieką babkę na swój sposób, czyli na polskie wielkanocne stoły trafia baba cytrynowa, piaskowa, marmurkowa, kokosowa, pomarańczowa, z makiem lub z bakaliami. 

Czytaj też: Sprzedaż twarogów na Wielkanoc będzie mniejsza. Oto główne powody

źródła:garneczki.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023