O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Porady dla rolników na styczeń w sadzie, polu i w zagrodzie

Porady dla rolników

Przedstawiamy porady dla rolników na styczeń. W styczniu planujemy zasiewy jare, zwłaszcza pod kątem produkcji pasz oraz zbycia naszych produktów kontrahentom.

Styczeń jest miesiącem odpoczynku od prac polowych. W tym czasie sprawdzamy stan zabezpieczenia przed falami mrozu, poprawiamy okrycia drzew, które zostały uszkodzone przez wiatr, śnieg lub gryzonie. Jeśli chodzi o uprawy metodami ekologicznymi, to w styczniu warto przeznaczyć czas na dokształcanie się. W chlewni i oborze zadbajmy w szczególności o zwierzęta. 

Porady dla rolników na styczeń  porady dla rolników styczeń

W styczniu odpoczywamy od prac polowych, ale warto poświęcić ten czas na dokształcanie sie i poświęcenie chwili na przyhotowanie do kolejnego sezonu. Przedstawiamy porady dla rolników, które można zastosowac w sadzie, warzywniku oraz przy uprawach metodami ekologicznymi. Jeśli chodzi o sad, to tutaj sprawdzamy stan zabezpieczenia przed falami mrozu, poprawiamy okrycia drzew, które zostały uszkodzone przez wiatr, śnieg lub gryzonie. Można również bielić pnie drzew owocowych. W warzywniku warto sprawdzić temperature i wilgotność w pomieszczeniu, w którym są warzywa. Zaplanujmy również prace na kolejny sezon.

Chlewnia, zagroda i pasieka

Porady dla rolników na styczeń obejmują również działania w chlewni, zagrodzie oraz pasiece. Warto w styczniu zadbać o zwierzęta m.in. zbilansować stan pasz lub wykonać prace pielęgnacyjne np. korektę racic. Z kolei w zagrodzie pamietajmy o skończeniu prac w obejściu i prac konserwacyjnych instalacji. W pasiece zimującym rodzinom pszczelim zapewnijmy spokój, gdyż jakiekolwiek niepokojenie pszczół w tym okresie jest szczególnie szkodliwe.

Zima to pora leśnich żniw. W tym czasie odbywa się wyrąb i wywóz drzew z lasu. W kilkuletnich lasach usuwane są drzewa chore i te z nadmiernie rozrośniętymi konarami. W młodszych lasach wykonuuje się cięcia pielęgnacyjne. Z kolei w drzewostanach starszych, od 30 lat, prowadzi się cięcia  tzw. trzebieże. Ich celem jest stworzenie jak najlepszych warunków wzrostu wybranym drzewom, zwanym dorodnymi lub przyszłościowymi. 

Czytaj także: Ekologiczny sad – kiedy ciąć drzewa i uzyskać uformowaną koronę?

wir.org.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023