O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Pomidory – jak skutecznie chronić je przed szkodnikami?

Pomidory

Pomidory narażone są na ataki wielu szkodników, które w znacznym stopniu uszkadzają roślinę, a w efekcie powodują straty finansowe. Do najczęstszych z nich zalicza się przede wszystkim stonkę ziemniaczaną, mszycę ziemniaczana i brzoskwiniową oraz pędraki i rolnice. Jak więc ochronić roślinę przed niechcianymi szkodnikami?

Pomidory, a stonka ziemniaczana

Pomidory najczęściej narażone są na atak stonki ziemniaczanej, która powoduje największe straty w momencie opuszczania miejsc zimowania przez owady dorosłe. Stonka zdecydowanie preferuje żerować w uprawie ziemniaka, ale w przypadku ich braku, gromadzi się licznie w uprawie pomidorów. Należy pamiętać o tym, ze może całkowicie zniszczyć plantację. Szkody są tak wysokie ze względu na wysoką żarłoczność szkodników oraz wysoką płodność samic. W walce ze szkodnikami stonki skuteczne są bakterie Bacillus thuringiensis spp. Tenebrionis, które są głównym składnikiem środków mikrobiologicznych.

Czytaj także: Raport NIK: środki ochrony roślin w żywności – czas ich badań jest zbyt długi

Pomidory, a mszyce

Mszyca ziemniaczana smugowa jest najgroźniejszym szkodnikiem, Inteligentne pomidory 02który zasiedla uprawę pomidorów. Charakteryzują się tym, że zimują w stadium jaja na uprawach i dziko rosnących roślinach. Pomidory atakują już w maju i potrafią żerować na nich aż do zakończenia zbiorów. Przede wszystkim ograniczają wzrost roślin przez wysysanie soku z tkanek roślin. Wydalają również charakterystyczną lepką, i słodką substancję, którą określa się mianem spadzi i która powoduje rozwijanie się grzybów i wirusów. W celu walki z mszycami należy przede wszystkim usunąć chwasty żywicielskie. Po zbiorze plonu powinno się zniszczyć i głęboko przeorać resztki pożniwne, na których szkodniki również mogą zimować. W ostateczności należy zaaplikować środki chemiczne, które zarejestrowane są jako preparaty zwalczające mszyce.

Pomidory, a pędraki

Pędraki po zimowaniu masowo wychodzą, tworząc tzw. „rójki”. Rójka zazwyczaj zaczyna się pod koniec kwietnia, a kończy na koniec maja. Pędraki wylęgają się po około 3-6 tygodniach od złożenia jaj. Chrabąszcze są wielożerne i mogą uszkodzić zarówno podziemne pędy, jak i korzenie. Mogą również uszkodzić siewki i młode roślin. Głównymi metodami, które chronią pomidory i zwalczają szkodniki są działania agrotechniczne przeprowadzone we właściwy sposób.

Pomidory, a rolnice

Pomidory narażone są również na atak rolnic, które zimują w stadium gąsienicy lub poczwarki w ziemi na głębokości około 20-30 cm. Zer rozpoczynają wczesną wiosną, kiedy temperatura otoczenia osiąga 10°C. Młode gąsienice charakteryzują się żerowaniem na roślinie podczas dnia na nadziemnych częściach roślin i uszkadzają liście lub podcinają wschodzące rośliny, natomiast starsze – w nocy. Starsze gąsienice podgryzają rośliny, które następnie się przewracają. Ograniczenie rolnic również przeprowadza się za pomocą agrotechniki. W przypadku zauważenie pierwszych objawów żerowania szkodników, powinno się przeprowadzić opryski interwencyjne insektycydami, które zarejestrowane są do zwalczania rolnic.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023