O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pomidory mogą stać się tanim źródłem leku na chorobę Parkinsona?

Pomidory

Naukowcy wyprodukowali pomidory wzbogacone lekiem L-DOPA na chorobę Parkinsona, który może stać się nowym, niedrogim źródłem jednego z podstawowych leków na świecie. Rozwój upraw zmodyfikowanych genetycznie pomidorów może mieć pozytywne konsekwencje dla krajów rozwijających się, w których dostęp do leków jest ograniczony.

Pomidory – zostały wybrane jako szeroko uprawiana roślina, którą można wykorzystać do produkcji na większą skalę

To nowatorskie zastosowanie roślin pomidora jako naturalnego źródła L-DOPY zapewnia również korzyści osobom, które cierpią z powodu niekorzystnych skutków – w tym nudności i komplikacji behawioralnych – syntetyzowanej chemicznie L-DOPY.

Pomidory zostały wybrane jako szeroko uprawiana roślina, którą można wykorzystać do produkcji na większą skalę i potencjalnie oferującą znormalizowane i kontrolowane naturalne źródło L-DOPA.

Zespół kierowany przez John Innes Centre zmodyfikował owoc pomidora, wprowadzając gen odpowiedzialny za syntezę L-DOPA w burakach, który pełni rolę w produkcji pigmentów betalain.

L-DOPA jest wytwarzana z tyrozyny, aminokwasu występującego w wielu produktach spożywczych. Zespół badawczy wstawił gen kodujący tyrozynazę, enzym wykorzystujący tyrozynę do budowy cząsteczek, takich jak L-DOPA. Podniosło to poziom L-DOPY, szczególnie w owocowej części rośliny i doprowadziło do wyższych plonów niż te związane z produkcją L-DOPY w całej roślinie.

Pomidory osiągają poziomy – 150 mg L-DOPA na kilogram pomidorów – które są porównywalne z obserwowanymi w innych roślinach gromadzących L-DOPA – bez niektórych znanych wad, które wcześniej hamowały metaboliczną produkcję leku przez rośliny.

Celem jest teraz stworzenie rurociągu produkcyjnego, w którym L-DOPA jest ekstrahowana z pomidorów i oczyszczana do produktu farmaceutycznego.

Czytaj też: Rokitnik – jego wyjątkowe właściwości to nie tylko witaminy

Pomidory zmodyfikowane genetycznie mogą być szansą dla chorych w krajach rozwijających się

Profesor Cathie Martin, autorka korespondencyjna badaniaPomidory 026 wyjaśnia:

Pomysł jest taki, że można uprawiać pomidory przy stosunkowo niewielkiej infrastrukturze. Jako organizmy modyfikowane genetycznie można je hodować w osłoniętych domach, kontrolowanych środowiskach o bardzo wąskich oczkach, dzięki czemu pyłki nie uciekają przez owady.

Wtedy można by było zwiększyć skalę przy stosunkowo niskich kosztach. Lokalny przemysł mógłby przygotować L-DOPĘ z pomidorów, ponieważ jest rozpuszczalna i można ją ekstrahować. Wtedy można by przygotować oczyszczony produkt o stosunkowo niskiej technologii, który mógłby być wydawany lokalnie

– dodaje Martin

Choroba Parkinsona to narastający problem w krajach rozwijających się, gdzie wielu ludzi nie stać na codzienną cenę syntetycznej L-DOPY w wysokości 2 dolarów.

L-DOPA jest aminokwasowym prekursorem neuro-chemicznej dopaminy i jest stosowana w celu wyrównania wyczerpanej podaży dopaminy u pacjentów z chorobą Parkinsona.

freshplaza.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023