O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2015

Autor: Robert Maj

Polska liderem w produkcji drobiu

Brak grafiki

W ubiegłym roku Polska została europejskim liderem w produkcji drobiu. Nie tylko produkujemy więcej niż jeszcze w 2013 roku, ale także więcej wywozimy na zagraniczne rynki...

W ubiegłym roku Polska została europejskim liderem w produkcji drobiu. Nie tylko produkujemy więcej niż jeszcze w 2013 roku, ale także więcej wywozimy na zagraniczne rynki.

Jak informuje "Rzeczpospolita" po raz pierwszy w historii produkcja mięsa drobiowego sięgnęła w Polsce niemal 2,1 mln ton. Dzięki temu Polska awansowała na pierwsze miejsce w UE jako lider produkcji. Jeszcze w 2013 roku nasz kraj był na 3 miejscu w unijnym zestawieniu a 3 lata temu - na szóstym.

Produkcja drobiu w Polsce systematycznie rośnie a tempo wzrostu jest szybkie - w 2014 roku produkcja poszła w górę o 10 procent a od 2004 roku zwiększyła się 2,5-krotnie. Rosnąca produkcja wynika ze zwiększającej się konsumpcji drobiu w Polsce a także faktu, iż coraz więcej tego mięsa sprzedajemy na zagraniczne rynki. W ciągu roku udział sprzedaży zagranicznej wzrósł o 10 procent i wyniósł 40 proc.

Polskie mięso drobiowe radzi sobie bardzo dobrze na zagranicznych rynkach. Nasze firmy drobiarskie są coraz mocniejsze na terenach unijnych, ponieważ są bardziej konkurencyjne od innych europejskich producentów. Tę przewagę wykorzystujemy i obecnie jesteśmy trzecim eksporterem drobiu w UE. Wyprzedza nas jedynie Francja oraz Holandia.

Prognozy dla producentów mięsa drobiowego na najbliższe lata są pozytywne - konsumpcja drobiu będzie rosła a więc również produkcja nabierze jeszcze szybszego tempa. W Polsce spożycie drobiu również systematycznie zwiększa się - Według danych bilansowych GUS, w 2012 r. konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce wyniosła 26,1 kg na mieszkańca i była o 1,1 kg, tj. 4,4 % większa niż w 2011 roku. Według szacunków Agencji Rynku Rolnego przeciętny konsument spożył w 2013 roku nawet 27,5 kg tego mięsa, czyli o 1 kg więcej niż w roku poprzednim.
 
Ubiegły rok okazał się rekordowy dla branży drobiarskiej - wartość polskiego eksportu tego mięsa wyniosła niemal 1,4 mld euro - o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Większość mięsa kurcząt sprzedaliśmy na rynki unijne, jednak coraz większego znaczenia dla naszych firm nabierają kraje poza Wspólnotą, np. Benin czy Hongkong.

źródło: PAP, fot.: MF

swiatrolnika.info 2023