PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

Pracownicy sezonowi z Polski rozchwytywani przez Niemców i Holendrów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-17 19:47:21
Pracownicy sezonowi

Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy w Niemczech czy Holandii do walki o polskich pracowników – wskazali w poniedziałek eksperci z agencji pracy OTTO Work Force. Dodano, że pracownicy sezonowi mogą w związku ze wzrostem zainteresowania liczyć na przykład na wzrost wynagrodzeń.

Polscy pracownicy sezonowi potrzebni od zaraz

Jak zwrócono uwagę w poniedziałkowej informacji, mimo pandemii wciąż przybywa ofert pracy za granicą, a zapotrzebowanie na pracowników sezonowych dynamicznie wzrosło w ostatnich tygodniach. Zaznaczono, że pandemia i związane z nią ograniczenia opóźniły wiele decyzji o wyjeździe zarobkowym, dodatkowo wiele osób rozpoczęło w Polsce program szczepień i czeka na przyjęcie kolejnej dawki. "To sprawia, że w ostatnim czasie zmalała liczba osób wyjeżdzających zarobkowo za granicę, a pracodawcy w Holandii czy Niemczech zaczęli się zmagać z niedoborami kadrowymi" – czytamy.

Według ekspertów dla pracowników sezonowych oznacza to przede wszystkim wzrost wynagrodzeń i dodatkowych bonusów – m.in. premii czy dofinansowania do transportu.pracownicy sezonowi wlochy 2021

Zgodnie z raportem opracowanym przez portal europa.jobs, na który powołuje się OTTO Work Force, liderem państw w ramach wyjazdów zarobkowych pozostają Niemcy (52,65 proc. w skali wszystkich ofert). Na drugim miejscu, niezmiennie od 2019 r., plasuje się Holandia, a na trzecim Belgia. Natomiast w ostatnim roku drastycznie zmalała liczba ofert z Francji i Wielkiej Brytanii. W drugim przypadku powodem spadku liczby ofert jest nie tylko pandemia, ale także wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej- dodano.

Pracownicy sezonowi mogą przebierać w ofertach

Eksperci zwrócili uwagę, że rozpoczął się tzw. wysoki sezon na rynku pracy tymczasowej za granicą, dlatego pojawiło się dużo dobrze płatnych ofert zatrudnienia. Dodano, że holenderscy pracodawcy oferują pracę m.in. w branży logistycznej i produkcyjnej, a także w ogrodnictwie i rolnictwie. "Warunki finansowe, legalność zatrudnienia, ciekawe oferty pracy i bliskość rodzimego kraju sprawiają, że Holandia jest niezmiennie uważana za bardzo atrakcyjne miejsce do pracy. Tamtejsze firmy cenią sobie z kolei pracowitość i rzetelność polskich pracowników” – wskazała cytowana w poniedziałkowej informacji Patrycja Liniewicz, International Recruitment Director w agencji pracy OTTO Work Force.

Czytaj także: Stabilne zatrudnienie mimo pandemii? W handlu detalicznym nie narzekają na brak chętnych do pracy

Według prognoz kierunkiem migracji zarobkowej, który będzie się rozwijał w najbliższych latach jest Holandia. W informacji zacytowano dane Holenderskiego Urzędu Statystycznego CBS, z których wynika, że w grudniu 2019 r. w Holandii mieszkało ponad 198 tysięcy Polaków, w tym ponad 43 tys. osób tzw. drugiego pokolenia. "Dostępne szacunki demograficzne wskazują, że w najbliższych latach grupa imigrantów zarobkowych, w tym Polaków, w Holandii będzie się zwiększać" – wskazano

PAP/fot. pixabay

 


Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

IMGW: Koszmarne upały we wtorek. Będzie jak w tropikach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 08:30:00

BULT SMOGOWICZE