O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-07-2020

Autor: Adam Szewczyk

Podgrzewacze tytoniu mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy! Czas na kampanie informacyjne!

Podgrzewacze tytoniu

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uznała podgrzewacze tytoniu IQOS za produkty tytoniowe o zmodyfikowanym ryzyku. Oznacza to nie mniej, nie więcej, że podgrzewacze tytoniu są produktami mniej szkodliwymi, aniżeli tradycyjne papierosy.

Podgrzewacze tytoniu – czym jest IQOS

IQOS jest alternatywą dla tradycyjnych papierosów. IQOS podgrzewa tytoń zamiast go spalać, dzięki czemu wydobywa smak prawdziwego tytoniu. Bez dymu, bez popiołu, bez nieprzyjemnego zapachu papierosów. To sprawia, że IQOS jest alternatywą dla pełnoletnich użytkowników wyrobów tytoniowych

– czytamy na stronie poświęconej innowacyjnemu produktowi, którego autorem jest koncern Philip Morris International.

Podgrzewacze tytoniu IQOS różnią się od tradycyjnych papierosów, ponieważ w urządzeniach nie dochodzi od procesu spalania tytoniu i powstawania dymu, co podgrzewacze tytoniuprzekłada się na ich obniżoną szkodliwość dla zdrowia.

Obniżona szkodliwość dla zdrowia, a podgrzewacze tytoniu

Decyzja amerykańskiej FDA jest kamieniem milowym w obszarze zdrowia publicznego. Jasno pokazuje, że podgrzewacze tytoniu IQOS są zdecydowanie innym produktem niż papierosy i stanowią lepszy wybór dla tych dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie kontynuowaliby palenie papierosów

– mówi André Calantzopoulos, CEO w Philip Morris International.

Teraz potrzebna jest rozmowa o działaniach, które zachęciłyby palaczy papierosów do przejścia na bezdymne alternatywy dla papierosów

– dodaje.

Podgrzewacze tytoniu alternatywą dla „mentoli”

Papierosy mentolowe i z kapsułką 20 maja tego roku zniknęły ze sklepowych półek. Tymczasem ponad połowa konsumentów do 20-go maja nie wiedziała o tej zmianie, a co piąty deklarował, że będzie szukać „mentoli” w szarej strefie. Eksperci podkreślali, że zakaz uderzy również w rolników oraz małe i średnie sklepy, w których papierosy mentolowe odpowiadały za 15 do nawet 40 proc. obrotów. Legalne pozostaną jednak alternatywy, takie jak podgrzewacze tytoniu.

Wycofane wyroby mentolowe z tytoniu to duża zmiana dla polskiego rynku. Według Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych mentole stanowiły ok. 30 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce papierosów, co jest jednym z wyższych wskaźników konsumpcji w Europie. Zakaz ich sprzedaży już uderza w drobny handel, bo papierosy mentolowe odpowiadały za 15 do nawet 40 proc. obrotów małych sklepów i kiosków. Ta kategoria produktów tytoniowych generowała też rocznie ok. 7–9 mld zł przychodów budżetowych z podatków.

Czytaj także: Pilne! Wybory 2020. Wieś to bastion, w którym rządzi Andrzej Duda! Trzaskowski zmiażdżony!

Podgrzewacze tytoniu – należy umożliwić informowanie o ich obniżonej szkodliwości!

Rząd powinien umożliwić informowanie o obniżonej szkodliwości jaką cechują się podgrzewacze tytoniu. W Polsce mogłyby powstawać potężne fabryki, które produkowałyby tego typu wkłady do tytoniowych podgrzewaczy. To z pewnością odciążyłoby plantatorów, którzy dostarczają tytoń dla wielu firm. Błędem byłoby tej szansy nie wykorzystać. Jeżeli nie wprowadzimy możliwości informowania konsumenta o obniżonej szkodliwości tych właśnie produktów, po prostu pozbawimy się szansy, która jest istotna dla odbudowy polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa, a także sektora rolnego oraz małych i średnich sklepikarzy

– uważa Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

W innych krajach podejście do alternatyw jest dużo bardziej otwarte. W USA po wnikliwym, trwającym dwa lata audycie badań naukowych nad systemem podgrzewania tytoniu IQOS amerykańska Agencja Żywności i Leków wyraziła zgodę na sprzedaż tego urządzenia na terenie tego kraju. FDA stwierdziła, że wprowadzenie tego produktu na rynek amerykański jest „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”, a produkty oparte na podgrzewaniu tytoniu „wytwarzają mniej określonych toksyn w mniejszych dawkach niż papierosy tradycyjne”.

Wycofanie z rynku popularnych mentoli to efekt dyrektywy tytoniowej Unii Europejskiej z kwietnia 2014 roku, która w założeniu ma przyczynić się do spadku liczby nałogowych palaczy. Nowe przepisy obowiązują w całej UE. Do polskiego prawodawstwa wdrożyła je ustawa z lipca 2016 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wyroby tytoniowe w Polsce znów mogą silne.

Podgrzewacze tytoniu – należy skończyć z blokadą informacyjną

Alternatywa dla papierosów mentolowych to coś, o czym konsumenci mogą się nigdy nie dowiedzieć. Dzieje się tak z powodu blokady informacyjnej, która dotyczy mentolowych nowatorskich wyrobów tytoniowych jakimi są podgrzewacze tytoniu. Są one opodatkowane i mogą zasilać budżet państwa. Co ważne, mimo że ich głównym komponentem jest prawdziwy tytoń, cechują się obniżoną szkodliwością dla zdrowia. W przyszłości istnieje realna szansa, aby głównymi dostarczycielami tytoniu do tych wyrobów byli polscy plantatorzy, co może być dla nich szczególnie istotne z powodu wycofania papierosów mentolowych z unijnego rynku. Co ważne, także produkcja tych wyrobów może zostać ulokowana na terytorium naszego kraju. Jest to znaczący rynek, a alternatywa dla papierosów mentolowych może pomóc w jego stabilizacji.

Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców. Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości

W latach 2017-2018 Polska odnotowała znaczny wzrost sprzedaży w kategorii jaką stanowią podgrzewacze tytoniu – o 381 procent. Wciąż jest to jednak zaledwie niecały 1 procent ogółu rynku wyrobów tytoniowych w Polsce. Aby dać szansę rodzimym plantatorom, zdrowiu publicznemu oraz wpływom do budżetu rząd musi skłonić się ku wprowadzeniu możliwości informowania o obniżonej szkodliwości dla zdrowia, którą cechują się podgrzewacze tytoniu.

rp.pl/newseria/jac/fot. wikimedia/pixabay

swiatrolnika.info 2023