PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Po ostatnich deszczach w Beskidach pojawiły się dorodne grzyby

Po ostatnich deszczach w Beskidach pojawiły się dorodne grzyby

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-11 10:30:00
grzyby

Ostatnie deszcze w beskidzkich lasach przyniosły różnorodne grzyby. Znaleźć można m.in. borowiki i koźlarze.

Grzyboznawca Justyn Kołek poinformował o pojawieniu się grzybów w Beskidach. Znaleźć można borowiki i koźlarze, a z ciekawszych grzybów mleczaja smacznego, który ma rybny posmak. Kołek przypomniał, że wśród grzybów z "gąbką" od spodu nie ma takich, które mogą wywołać śmiertelne zatrucie, a co najwyżej zatrucie żołądkowe.

Grzyby w Beskidach

"Po ostatnich deszczach w Beskidach pojawiły się grzyby. Znaleźć można borowiki i koźlarze, a z ciekawszych grzybów - mleczaja smacznego, który ma rybny posmak" – powiedział grzyboznawca Justyn Kołek.

"Po deszczach zrobiły się dobre warunki dla grzybni i od razu pojawiły się borowiki - usiatkowany, szlachetny, sosnowy. Są także koźlarze - grabowy, pomarańczowo-żółty, czy koźlarz babka. Z ciekawszych grzybów jest mleczaj smaczny, chętnie zbierany ze względu na rybny posmak" – powiedział Kołek.

W beskidzkich lasach lada moment napotkać będzie można grzyby, jakimi są gołąbki modrożółte. Mają one zabarwienie od fioletowawego przez siwe po zielone. "Po deszczach ma być ciepło, a one to lubią. Pojawią się w połowie lipca. Trzeba jednak bardzo uważać. Ten grzyb jest często mylony ze śmiertelnie trującym muchomorem zielonawym, zwanym potocznie sromotnikowym. Ma on od spodu blaszki, czyli tzw. karteczki" – przestrzegł Justyn Kołek.

Przypomniał, że wśród grzybów z "gąbką" od spodu nie ma takich, które mogą wywołać śmiertelne zatrucie, a co najwyżej zatrucie żołądkowe.

Największa różnorodność grzybów w beskidzkich lasach wystąpi we wrześniu.

grzyby Beskid

Grzyboznawca: Pierwsze objawy zatrucia to problemy jelitowe 

Grzyby to prawdziwy rarytas. Spożywanie ich zmniejsza stężenie całkowite cholesterolu, obniża glikemię i ciśnienie krwi oraz zmniejsza ryzyko udarów. Grzyby a zwłaszcza pieczarki działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne poprawiając odporność naszego organizmu. Jednak należy uważać na zatrucie. Kołek stanowczo podkreśla, że nie wolno lekceważyć nawet drobnych objawów zatrucia.

"Jeśli do potrawy domieszany zostanie grzyb śmiertelnie trujący, to pierwszymi objawami zatrucia są właśnie problemy jelitowe. Dlatego tak ważne jest, żeby powiedzieć lekarzowi, jakie się jadło grzyby" – przestrzegł.

Sprawdź: Grzyby jadalne w Polsce to ponad 1400 gatunków, ale uważać trzeba

fot.pixabay.com