PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Płatność za pobraniem i BLIK. E-zakupy w wykonaniu Polaków

Płatność za pobraniem i BLIK. E-zakupy w wykonaniu Polaków

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-23 21:00:00
e-zakupy

Z badania do raportu „Polaków Portfel Własny: Bezpieczni na e-zakupach 2022” wynika, że Polacy, robiąc e-zakupy, stawiają na tradycyjną płatność za pobraniem.

Z przekazanego PAP badania Santander Consumer Banku wynika, że ponad 41 proc. Polaków z każdej grupy wiekowej uznało, że "płatność za pobraniem" jest najbezpieczniejszą metodą płatności za rzeczy kupowane w internecie. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (kolejno 41 i 42 proc.). Chociaż rozwiązanie to osiągnęło wysoki wynik we wszystkich kategoriach wiekowych, liderami w korzystaniu z niego okazali się najmłodsi badani – 54 proc. w grupie 18-29 latków – podano.

Młodzi Polacy pochodzą do internetowych zakupów z ostrożnością

W ocenie autorów badania może to być związane z faktem, że osoby w tym wieku często są utrzymywane przez rodziców lub nie mają dużych dochodów, a w związku z tym z większą ostrożnością podchodzą do zakupów internetowych i płacenia za zamówienie „z góry”. Jak wskazali, tę metodę płatności częściej od innych badanych wybierali również zarabiający do 2000 i od 2001 do 2999 zł netto (odpowiednio 49 i 42 proc.).

Z badania wynika, że dla 17 proc. respondentów największe zaufanie wzbudza płatność BLIK-iem. "Co ciekawe, takie zdanie o nim najczęściej mają 30-latkowie (28 proc. wskazań), wyprzedzając tym samym osoby między 18 a 29 rokiem życia (13 proc.)" – zaznaczył Patryk Perliński z Santander Consumer Banku. Dodał, że ten sposób płatności jest lubiany przede wszystkim przez osoby z wykształceniem wyższym (20 proc.) i mieszkańców dużych miast z populacją powyżej 250 tys., jak Warszawa, Wrocław czy Kraków (19 proc.).

Co ósmy badany (13 proc.) zadeklarował, że to tradycyjne przelewy bankowe są najbezpieczniejsze. Tak zadeklarowali głównie seniorzy i mieszkańcy miast do 50 tys. osób (w obu przypadkach po 19 proc.). "Spora część ankietowanych miała jednak problemy ze wskazaniem metody płatności zapewniającej jak największe bezpieczeństwo. Co dziewiąty respondent stwierdził, że e-zakupy, to temat, na który nie potrafi się wypowiedzieć" – dodał Perliński.

e-zakupy

Za e-zakupy nie chcemy płacić “z góry”

Z badania wynika również, że Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków, czyli szybkich przelewów elektronicznych podczas zakupów w sklepach internetowych. "Aż 51 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich nie używa. W tej grupie najwięcej jest mężczyzn (57 proc. w porównaniu do 46 proc. kobiet) oraz 50- i 60-latków (odpowiednio: 55 i 64 proc. wskazań). Co więcej, tylko 7 proc. ankietowanych uważa pay-by-linki za najbezpieczniejszą metodę płatności" – podał ekspert.

Jego zdaniem klienci mają obawy przed przekierowaniem ze strony sklepu do operatora płatności, a następnie do swojej bankowości internetowej, martwiąc się, że w tym procesie może dojść do wycieku danych. "To błędne myślenie, ponieważ pay-by-linki od dawna zaliczane są do jednej z najbezpieczniejszych metod płatności m.in. dlatego, że informacje o elektronicznych przelewach są zaszyfrowane, a dane do nich są wypełniane automatycznie i ich edycja jest zablokowana, co uniemożliwia cyberprzestępcom ich podmianę" – wyjaśnił.

Badanie Santander Consumer Banku zostało zrealizowane w styczniu 2022 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w ankiecie telefonicznej, na reprezentatywnej grupie 1001 dorosłych Polaków. 

Czytaj też: Polacy podejrzliwie patrzą na zakupy przez internet

PAP/ fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: Piątek bardzo ciepły, w nocą silne burze i deszcz


Autor: Polska Agencja Prasowa

Nietypowy gość salonu piękności; dzik zdemolował cały lokal


BULT SMOGOWICZE