PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Pierwszy dzień świąt – narodziny Jezusa Chrystusa

Pierwszy dzień świąt – narodziny Jezusa Chrystusa

Autor: Monika Faber 2021-12-25 07:01:19
Narodziny Jezusa Chrystusa

Narodziny Jezusa Chrystusa obchodzone są 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania zwanego adwentem.

Jest to dzień, w którym zgodnie z tradycją nie należy podejmować się pracy, a jedynie skupić na spotkaniach z najbliższą rodziną przy suto zastawionym stole by oddać się biesiadowaniu, śpiewaniu kolęd, ale i zadumą nad życiem, śmiercią i zbawieniem. Niestety, ale w Ewangeliach nie ma konkretnej daty, która wskazywałaby narodziny Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który podejmował powyższą tematykę jest Hipolit Rzymski. W Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”.

Narodziny Jezusa Chrystusa

W kościele katolickim narodziny Jezusa Chrystusa wierni rozpoczynają 24 grudnia od uroczystej kolacji wigilijnej. Następnie udają się na specjalną mszę świętą zwaną pasterką, który odbywać powinna się zgodnie z tradycją o północy z 24 na 25 grudnia. Jest to radosna liturgia, którą odprawia się na część nowonarodzonego Pana oraz na pamiątkę wizyty pasterzy w stajence. Dlatego pierwszy dzień świąt, tj. 25 grudnia nazywany jest Bożym Narodzeniem.

Pierwszy dzień świąt, a pradawne wierzenia

Narodziny Jezusa Chrystusa narodziny jezusa chrystusa dawniej obchodzone były niezwykle hucznie. Dzień 25 grudnia rozpoczynał się wraz z porannym nabożeństwem. Następnie rodziny spotykały się licznie przy suto zastawionych stołach, gdzie śpiewali kolędy, biesiadowali, modlili się i odpoczywali. W dniu tym zabronione były wszelkie prace, nawet te podstawowe, np. przyniesienie wody ze studni, czy rąbanie drewna.

Co więcej według prastarych wierzeń nie można było również gotować i sprzątać. Tego dnia nie urządzano wesel, zabaw oraz nie składano wizyt poza najbliższą rodziną. Co więcej, wierzenia mówią, że nie należało również czesać się tego dnia i przeglądać w lustrze, a także spać w ciągu dnia.

Pierwszy dzień świąt – skąd wzięła się ta data?

Niestety, ale w Ewangeliach nie ma konkretnej daty, która wskazywałaby narodziny Jezusa Chrystusa. Najstarszym znanym obecnie autorem, który podejmował powyższą tematykę jest Hipolit Rzymski. W Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) napisał: „Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi”.

Stąd też można wydedukować, że pierwszy dzień świąt, czyli Boże Narodzenie datowane powinno być na 25 grudnia. Datę tę potwierdził również rzymski historyk chrześcijański Sekstus Juliusz Afrykański w Chronographii z 221 roku. Kolejne interpretację wskazują, że Boże Narodzenie powinno mieć miejsce w bliskim dniu przesilenia zimowego, a to pokrywa się z przyjętym 25 grudnia.

Czytaj też: Koła Gospodyń Wiejskich i ich sposoby na magiczne święta Bożego Narodzenia

gov.pl/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Synoptyk IMGW: W sobotę możliwe przelotne opady deszczu


Autor: Sebastian Wroniewski

Wścieklizna znów atakuje. Kolejny przypadek wykryty u lisa 


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 20 i 21 maja


BULT SMOGOWICZE